Na UKF v Nitre vzniká nový multifunkčný priestor

V piatok 22. júna 2018 bolo na Univerzitne Konštantína Filozofa v Nitre slávnostne odovzdané do užívania výtvarného diela s názvom Inkubátor. Svojím tvarom pripomína škrupinu vajíčka, z ktorého sa práve vyliahol nový život, a symbolizuje UKF v Nitre ako miesto, kde sa študenti pripravujú na svoju budúcnosť. „Dnešný deň je zavŕšením viac ako dvojročného úsilia zameraného na výtvarné riešenie vstupnej časti univerzitného areálu,“ povedal rektor univerzity prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc. „Pôvodne v tejto časti existoval reklamný pútač, ktorý však už nezodpovedal moderným požiadavkám na prezentáciu našej univerzity.“
Ako informovala Mgr. Ľubica Lachká z Referátu rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie, objekt bol postavený na základe víťazného projektu študentky Zsófie Karácsony a v roku 2017 získal Cenu rektora UKF v Nitre. Realizácie výtvarného návrhu sa ujala skupina nadšencov pre architektúru KYSKA.architects s.r.o. pod vedením Ing. Arch. Martina Kýšku. Projekt ich v prvom momente zaujal geometriou tvaru: „Vnímali sme to ako výzvu, sa s tým nejakým spôsobom vysporiadať, lebo je to sférická plocha – dlho sme špekulovali nad možnosťami, či sa to dá vyliať, či sa to dá striekať atď. Oslovili sme niekoľko firiem, ktoré mali vytvoriť základný tvar šalungom, čo nebolo jednoduché, a potom zasa firmy, ktoré by boli ochotné vo finále škrupinu zrealizovať...“
Autorka návrhu Zsófia Karácsony je študentkou Katedry výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty UKF v Nitre. „Je to pre nás veľká satisfakcia a potešenie, že víťazným projektom sa stal projekt našej študentky, ktorá študuje učiteľstvo výtvarného umenia v kombinácii s anglickým jazykom“, skonštatovala doc. PhDr. Adriana Récka, PhD., prodekanka pre rozvoj, celoživotné vzdelávanie a medzinárodné vzťahy PF. „Keď sa na to pozriem horizontom ostatných rokov, toto bola pre našich študentov najväčšia výzva a myslím si, že naša študentka sa takýmto spôsobom natrvalo zapíše do histórie univerzity a s týmto objektom sa bude spájať nielen jej meno, ale takisto meno našej katedry a fakulty.“
Realizáciou objektu vznikol nový multifunkčný priestor, ktorý ponúka atraktívnu oddychovú zónu a tvorí citlivé prepojenie s plochou, ktorej dominantou je socha Konštantína Filozofa. Objekt sa bude zároveň využívať ako veľkoplošný priestor na informovanie verejnosti o programoch a podujatiach pripravovaných na UKF v Nitre alebo ako „mini – javisko“, či atraktívne miesto pre fotenie úspešných absolventov našej univerzity.
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, Referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie
Foto: Lubo Balko, RRIaMK