Letná škola archeológie 2018

V letných mesiacoch júl a august 2018 sa uskutočnila už deviata sezóna medzinárodnej letnej školy archeológie. Letnú školu organizovalo občianske združenie ARCHEOFACT s hlavným partnerom Katedrou archeológie FF. Koordinátorkou projektu bola doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD., ktorá je zároveň garantom archeologického výskumu na hrade Peťuša. Partnermi projektu boli Mesto Zvolen a zahraničné inštitúcie z Poľska (Uniwersytet Jagiellońsky w Krakowe), Maďarska (Eötvös Loránd Egyetem, Budapest) a Čiech (Univerzita Hradec Králové; Slezská univerzita v Opavě). Na projekte participovali študenti z uvedených univerzít a doktorandi Katedry archeológie FF: Mgr. Katarína Šimunková, Mgr. Jakub Godiš, Mgr. Miloš Bordáč i zahraniční lektori z Maďarska (Dr. Maxim Mordovin), Poľska (Dr. Marcin Wołoszyn) a Nemecka (Dieter Barz).
Účastníci projektu sa podieľali na archeologickom výskume dvoch stredovekých hradov (Pustého hradu vo Zvolene a hradu Peťuša pri obci Ostrá Lúka). Počas leta sa podarilo z nádvorí oboch hradov vykopať spolu takmer 40 000 nových nálezov. Okrem vykopávok si účastníci letnej školy priamo v teréne postupne vyskúšali kresebnú i fotografickú dokumentáciu odkrytých nehnuteľných pamiatok, vyhľadávanie artefaktov pomocou preosievania vykopanej hliny a detektora kovov, preplavovanie archeobotanických vzoriek, triedenie a kategorizáciu archeologických nálezov a organického materiálu.
Letnú školu archeológie 2018 vo Zvolene podporil Banskobystrický samosprávny kraj (zmluva č. 252/2018/ODDF) a medzinárodný vyšehradský fond (International Visegrad Fund – Standard Grant 21810149). Workshopy, výskum a dokumentáciu na hrade Peťuša financuje Ministerstvo kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom – podprogram 1.3.
Viac informácií o letnej škole archeológie: https://sites.google.com/site/archeosummerschool/home
Text: doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD. – Katedra archeológie FF
Foto: doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD. – Katedra archeológie FF a Dieter Barz