UKF tradične na veľtrhu Gaudeamus

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa prezentuje v dňoch 26. a 27. septembra 2018 na európskom veľtrhu pomaturitného a celoživotného vzdelávania Gaudeamus®, ktorý sa koná v priestoroch výstaviska Agrokomplex. Nad tohtoročným ročníkom prevzali záštitu viacerí verejní činitelia, medzi nimi aj rektor UKF prof. RNDr. Libor Vozár, CSc.
Slávnostného otvorenia veľtrhu sa zúčastnili zástupcovia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Chargé d'Affaires a. i. Veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku, Výstaviska Agrokomplex, Mesta Nitra, Nitrianskeho samosprávneho kraja, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a našu univerzitu zastupovala prorektorka pre vzdelávanie doc. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD. „Bez kvalitného vzdelania je veľmi ťažké uplatniť sa na trhu práce,“ uviedla. „Je teda logické, že vzdelanie sa stalo vzácnym trhovým artiklom, ekonomickou komoditou. Veľmi sa teším, že Gaudeamus vytvoril priestor pre uspokojenie tak dopytu, ako aj ponuky a dúfam, že všetci návštevníci, ktorí sa tohto veľtrhu zúčastnia, nájdu tú správnu cestu ako uspokojiť potrebu svojho vzdelania. Som rada, že UKF sa môže podieľať na otvorení a prevziať záštitu nad týmto podujatím.“
Ako informoval riaditeľ výstaviska Agrokomplex Branislav Borsuk, výstavná plocha tento rok narástla o 20 percent a zastúpených je viac ako 95 univerzít a vysokých škôl, cez 140 fakúlt a viac ako 7000 študijných programov, ktoré je možné študovať v slovenskom alebo cudzom jazyku.
Naša univerzita sa na veľtrhu prezentuje expozíciou všetkých piatich fakúlt. Ich zástupcovia informujú v univerzitnom stánku potencionálnych študentov, výchovných a kariérnych poradcov, pedagógov, ale i ostatných návštevníkov o možnostiach štúdia na našej univerzite, podmienkach prijatia na štúdium, jazykovom vzdelávaní, štipendiách a odpovedajú na množstvo otázok, týkajúcich sa života na univerzite, ale i možností uplatnenia na trhu práce.
UKF sa prítomným študentom predstavila aj prostredníctvom prezentácie prorektorky J. Duchovičovej a predsedníčky Študentského parlamentu Viktórie Kyselovej. „Keďže UKF vznikla z Pedagogickej fakulty, máme veľmi silnú tradíciu v príprave učiteľov a ponúkame absolútne voľnú kombináciu učiteľských študijných programov,“ informovala prorektorka pre vzdelávanie. „Čo robí našu univerzitu výnimočnou je, že máme najväčší rozsah pedagogickej praxe, a takisto odborných praxí v rámci jednotlivých študijných programov – to znamená, že počet hodín, ktorý strávi náš študent priamo v škole, je aktuálne najvyšší na Slovensku, na čo sme hrdí, lebo, myslíme si, že priama prax je tým najlepším, čo môže študent počas štúdia získať.“ Ďalej informovala o tom, že UKF uzatvorila viac ako 100 bilaterálnych dohôd so zahraničnými vysokými školami a univerzitami a v rámci štúdia môžu tým pádom naši študenti absolvovať časť svojho štúdia – semester alebo celý akademický rok – na zahraničnej vysokej škole. Prítomní sa takisto dozvedeli, že univerzita sa snaží rozvíjať aj iné kompetencie potrebné pre uplatnenie sa na trhu práce a ponúka bohatý výber voľných výberových predmetov, ktorými si študent obohacuje svoj študijný program. „Ponuka študijných programov je široká. Nie sme novou univerzitou a máme tradíciu v akademickom priestore,“ uzavrela.
Veľtrh Gaudeamus vznikol pred dvadsiatimipiatimi rokmi v Brne. Je teda tradičnou akciou s dlhou históriou, prezentujúcou komplexnú ponuku pomaturitného štúdia a celoživotného vzdelávania v Slovenskej republike, Českej republike a na celom svete. Veľtrh je zameraný na univerzitné, neuniverzitné pomaturitné štúdium a na celoživotné vzdelávanie. Cieľom veľtrhu je poskytnúť čo najviac informácií o vysokoškolskom vzdelávaní študentom a absolventom stredných škôl a celému spektru záujemcov o celoživotné vzdelávanie.
Text: Mgr. Jana Krajčovičová – referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie
Foto: Lubo Balko – referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie