Globálny klimatický summit v San Franciscu

V San Franciscu (USA) sa v dňoch 12. – 14. septembra uskutočnil Global Climate Action Summit 2018. Podujatie bolo organizované pod záštitou guvernéra štátu Kalifornia Jerryho Browna, viacerých predstaviteľov OSN, zástupcov vlád a významných svetových spoločností. Východiskom summitu bola dohoda prijatá na COP 21 v Paríži 2015, reagujúca na rapídne zmeny v globálnych klimatických pomeroch a ich dopadoch na prostredie a spoločnosť. Medzi hlavné témy konferencie patrili aktívna dekarbonizácia globálnej ekonómie, efektívna politika, mobilizácia investícií a technologických inovácií, ktoré majú spolu podporiť udržateľnú ekonomiku, zdravé životné prostredie a inkluzívnu spoločnosť. Súčasťou summitu bolo ďalšich viac ako 100 pridružených podujatí, ktoré sa odohrávali 10. – 16. septembra v oblasti San Francisco Bay Area.
Na summite sa zúčastnili prakticky všetky zainteresované skupiny vrátane zástupcov vlád, primátorov miest, predstaviteľov medzinárodných spoločností, biznis komunít, neziskových organizácií a občianskych združení, školstva, vedy a výskumu, ale napríklad aj zástupcovia pôvodných amerických národov. Význam summitu spočíva najmä v sumarizácii podniknutých aktivít a investícií aktérov z rôznych krajín sveta a v návrhoch opatrení do budúcnosti. Predstavené boli environmentálne prijateľné prístupy, politiky a konkrétne akcie v socioekonomickom a technologickom rozvoji, ktoré majú za úlohu inšpirovať k ešte aktívnejšiemu prístupu v tejto problematike, ako aj k vytvoreniu nových záväzkov a partnerstiev, a tak podporiť opatrenia na zmiernenie globálnej zmeny klímy a ich dôsledkov. Účastníci tak mali možnosť zoznámiť sa s novými nástrojmi a prístupmi, ako aj nadviazať nové kontakty pre potenciálnu spoluprácu. Konferencia prehĺbila angažovanosť zainteresovaných skupín zo všetkých dotknutých sektorov a krajín v uplatňovaní trvalo udržateľných riešení.
Konferencie sa aktívne zúčastnil doktorand Katedry ekológie a environmentalistiky FPV Msc. Simon Vaňo. Oficiálna časť programu zahŕňala prednášky a panelové diskusie na environmentálne, politické a ekonomické témy, ale aj premietanie dokumentov a následné odborné diskusie. Ďalej sa zúčastnil na viacerých debatách o trendoch v plánovaní zelenej infraštruktúry a na terénnych exkurziách, kde zástupcovia mesta a lokálnych organizácií demonštrovali inovatívne praktiky a stratégie v plánovaní a manažmente mestskej zelene. Poznatky a skúsenosti z tohto pobytu sú veľkým prínosom nielen pre jeho ďalšie štúdium, ale aj inšpiráciou pre ďalších doktorandov.
Text: doc. RNDr. Peter Mederly, PhD., Msc. Simon Vaňo – Katedra ekológie a environmentalistiky FPV
Foto: Msc. Simon Vaňo – Katedra ekológie a environmentalistiky FPV