Archeologická výstava Šaľa v dobách minulých

V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2018 otvorila Katedra archeológie FF UKF v Nitre dňa 6. novembra 2018 dlhodobú archeologickú výstavu na Základnej škole J. Murgaša v Šali v rámci dlhodobého projektu „Šaľa v dobách minulých“.
Hlavným zámerom tohto projektu je priblížiť žiakom minulosť Šale a jej okolia. Ďalším cieľom je aj prezentovať prácu archeológa, rozvíjať regionálnu výchovu a vzťah k rodisku/bydlisku, posilniť vzťah ku kultúrnemu dedičstvu, ako aj spestriť vyučovací proces.
Tohtoročné aktivity pozostávajú z dlhodobej výstavy, ktorá bude doplnená o wokrshopy a tvorivé dielne pre tunajšie deti. Výstava pozostáva z posterovej prezentácie, expozície archeologických nálezov a tlačeného sprievodcu po výstave vo forme skladačky. Okrem detí tunajšej ZŠ ju môžu po dohode s vedením školy navštíviť aj iné základné školy, prípadne ostatní záujemcovia.
Výstava je realizovaná Katedrou archeológie UKF v Nitre v spolupráci s Archeologickým krúžkom CVČ Tip Top v Šali a ZŠ s MŠ J. Murgaša v Šali.
Text a foto: Zuzana Borzová – Katedra archeológie FF