Starostlivosť o dieťa – čo je správne a čo nie

21. novembra 2018 sa v rámci Študentských dní nitrianskych univerzít konalo v Poradenskom a servisnom centre UKF podujatie s názvom Starostlivosť o dieťa – čo je správne a čo nie. Študentky tretieho ročníka študijného odboru ošetrovateľstvo z Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva prezentovali tému starostlivosti o matku a dieťa v prvom období po narodení. Rozoberali témy ako význam dojčenia, jeho prínosy pre matku a dieťa, náhradná mliečna dojčenská výživa, starostlivosť o zúbky dieťaťa v dojčenskom období, základné zásady pri kúpaní a prebaľovaní dojčiat.
Zaujímavá bola téma zameraná na nové trendy v starostlivosti o malé deti, a to kontaktné rodičovstvo a jeho princípy. Jednotlivé body tejto oblasti obsahujú témy ako bonding po pôrode (prvý kontakt dieťaťa s matkou hneď po narodení), dojčenie na požiadanie, spoločné spanie atď. V súčasnosti je v oblasti starostlivosti o dieťa v dojčenskom období aktuálna téma šatkovania a tiež bezplienková komunikačná metóda.
Na otázky záujemcov z publika erudovane odpovedala PhDr. Erika Krištofová, PhD. z Katedry ošetrovateľstva FSVaZ, ktorá je certifikovanou laktačnou poradkyňou. Organizačne sa na príprave podieľali PhDr. Miroslava Líšková, PhD. a PhDr. Alica Slamková, PhD. z katedry ošetrovateľstva.
Text: PhDr. Alica Slamková, PhD. – Katedra ošetrovateľstva FSVaZ