Materiálny i ľudský dar Vianočného posolstva

Vianočné venčeky, svietniky, anjeliky, snehuliaky, stromčeky, voňavé vrecúška, srdiečka a ďalšie krásne – nielen vianočné – dekorácie či doplnky ste si mohli 10. decembra 2018 kúpiť v priestoroch hlavnej budovy Univerzity Konštantína Filozofa. Zamestnancom, študentom univerzity, ale i návštevníkom z radov verejnosti ich ponúkali klienti zariadení sociálnych služieb (ZSS), ktorí ich vyrobili. Charitatívne podujatie s názvom Vianočné posolstvo – darovať a byť obdarovaný pripravila Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva v spolupráci s Poradenským a servisným centrom UKF v Nitre. Zúčastnili sa ho klienti zo Správy zariadení sociálnych služieb Nitra, zo ZSS Nitrava, Viničky, Borinka, Kreativ Klasov, Benefit Ľudovítová, Kamilka Maňa, Fénix Levice, Môj domov Topoľčany a ZSS Olichov.
Profesionálna stránka aj ľudský rozmer
Prorektora pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci doc. PaedDr. Miroslava Tvrdoňa, PhD. podobné akcie, ktoré majú na našej univerzite dlhoročnú tradíciu, veľmi tešia. Spolupráca s týmito zariadeniami je už dlhodobá. Ako hovorí, už to bude takmer 30 rokov, čo pedagógovia i študenti v rámci štúdia či odbornej praxe pomáhajú v týchto zariadeniach sociálnych služieb. „Spolupráca je už viacgeneračná, pretože sa stretávam so situáciou, že deti našich absolventov prebrali po nich žezlo a pokračujú v týchto aktivitách,“ povedal prorektor Miroslav Tvrdoň. „Jedným zo spoločných podujatí v spolupráci univerzity a zariadení sociálnych služieb je práve toto benefičné Vianočné posolstvo – darovať a byť obdarovaný. Koná sa v predvianočnom období, keď sme takí citlivejší, empatickejší, prosociálni, takže naša spolupráca nemá len profesionálnu stránku, ale aj ten ľudský, humánny rozmer.“
S klientmi zariadení sa pedagógovia i študenti UKF stretávajú priamo v zariadeniach, ale predvianočné stretnutie v priestoroch „alma mater“ má celkom iný ráz. Ako prorektor doplnil, týmto podujatím chcú zaradenia sociálnych služieb trochu spropagovať a dostať do povedomia ľudí – ich klientov, ktorí vedia robiť takéto krásne veci. „Naši pedagógovia, študenti aj návštevníci univerzity im pomôžu kúpou týchto vianočných dekorácií, ale aj potešia milým slovom. Som veľmi rád, že naša univerzita, naša fakulta a konkrétne katedra sociálnej práce a sociálnych vied podporuje takéto akcie, ktoré sú veľmi pozitívne vnímané,“ dodal doc. PaedDr. Miroslav Tvrdoň, PhD.
Vzájomne obohacujúce
Ako povedala PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD., prodekanka pre vonkajšie vzťahy a rozvoj na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva, to, že zariadenia prichádzajú pred sviatkami na univerzitu, má dlhoročnú tradíciu, konkrétne podujatie Vianočné posolstvo – darovať a byť obdarovaný sa koná po tretíkrát. Hlavnú myšlienku nesie v názve – darovať a byť obdarovaný, no nielen materiálne, ale hlavne stretnutiami, tým, že pozornosť venujeme ľuďom, ktorí väčšinu času svojho života trávia v tejto chvíli v inštitucionalizovanej starostlivosti.
„Toto podujatie a jeho predchádzajúce ročníky majú vždy veľmi pozitívnu odozvu. Nielen zo strany zamestnancov a študentov univerzity, ktorí takto môžu obdivovať, čo všetko títo ľudia dokážu vyrobiť v rámci voľného času či ergoterapie. Čo nás ale teší viac, je to, že pozitívna väzba prichádza zo strany zariadení a ich klientov, pre ktorých je úžasným sviatkom byť s tu s inými ľuďmi, najmä s mladými, rozprávať sa s nimi, zdieľať s nimi svoje skúsenosti. Mnohí z týchto seniorov nemajú už vlastnú rodinu, nemajú komu odovzdávať skúsenosti, a tu sú zrazu študenti, ktorí sa pri nich zastavia, niečo spýtajú, ktorých zaujíma ich tvorivá umelecká práca. Často títo seniori mladým porozprávajú aj kus histórie svojho života, ako si napríklad pomáhali počas 2. svetovej vojny, aké ozdoby si vtedy robili na stromček a podobne, takže tieto predvianočné stretnutia sú vzájomne veľmi cenné a obohacujúce,“ skonštatovala PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD.
Prodekanka doplnila, že na podujatie prichádzajú zariadenia sociálnych služieb, s ktorými Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva UKF celoročne spolupracuje v rámci realizácie odbornej praxe, dokonca sú to zariadenia, ktorým univerzita cez svojich odborných zamestnancov z katedry sociálnej práce a sociálnych vied poskytuje supervíziu. „Oslovujeme viaceré zaradenia, má to na starosti PhDr. Katarína Minarovičová, PhD. z tejto katedry, ktorá je takou dušou celého podujatia. Zariadenia na našu ponuku reagujú podľa toho, aké majú aktivity a či môžu k nám prísť, keďže sú zo širšieho regiónu Nitry,“ uzavrela PhDr. Čerešníková.
Podujatie si pochvaľovala aj Marcela Studeničová, pracovníčka pre rozvoj pracovných zručností klientov v ZSS Viničky v Nitre, ktorá na ňom bola s dvoma klientkami zariadenia. „Chodíme sem pravidelne. Naši klienti sa tu môžu prezentovať tým, čo v ich veku ešte dokážu, akí sú šikovní, kreatívni. Umelecké drobnosti vyrábali v rámci terapie, motivovali sme ich rôznymi návrhmi, čo by mohli vytvoriť. Z tejto práce majú radosť, popri nej sa aj rozprávajú, spomínajú na Vianoce, na rodinu,“ poznamenala Studeničová.
Text a foto: Ing. Jana Černáková, R – Referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie