Odovzdanie diplomu R. Ch. Bachmannovi

6. decembra 2018 odovzdala dekanka Filozofickej fakulty doc. Jarmila Jurová diplom švajčiarskemu dirigentovi, skladateľovi a pedagógovi Robertovi Christianovi Bachmannovi, ktorý v akademickom roku 2017/2018 úspešne obhájil dizertačnú prácu v študijnom programe estetika.
Výnimočnosť slávnostného aktu zvýrazňovala skutočnosť, že doktor Bachmann, ktorý počas svojej bohatej kariéry pracoval s mnohými prestížnymi orchestrami (London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Záhrebská filharmónia, Budapest Symphony Orchestra, Budapest Philharmonic Orchestra, Ruský národný orchester a i.) a bol vyznamenaný viacerými významnými oceneniami (Rytiersky rád svätého Gregora Veľkého od pápeža Benedikta XVI., cena Pro Cultura Hungarica, dôstojnícky kríž za zásluhy od maďarského prezidenta a i.), si v rámci rozvíjania svojho vzdelania vybral za školiace pracovisko Ústav literárnej a umeleckej komunikácie FF. Umožnili mu to aj jeho záujmy, ktoré siahajú aj mimo hudbu do odlišných umeleckých foriem a konceptov. Je umeleckým fotografom a autorom viacerých odborných publikácií, v ktorých odkrýva výrazové možnosti multikultúrnych interdisciplinárnych projektov. Viacrozmernosť jeho diela sa odzrkadlila tiež v úspešne obhájenej dizertačnej práci s názvom ULURU als konzeptuelle Komposition. Jeho školiteľkou bola doc. PhDr. Renata Beličová, PhD. (ÚLUK).
Text: Martin Hetényi – prodekan pre vedu, výskum a postgraduálne formy štúdia FF
Foto: Peter Horváth – Dekanát FF