L3-banner-media

Pedagóg UKF je autorom projektu Moravské jaro

Výstavu Elišky Blažkovej s názvom Haredim otvorili v piatok 8. februára 2019 v Trafačke, potrvá tu do 6. marca. Jej kurátorom je doc. PhDr. Miroslav Zelinský, CSc., pedagóg estetiky a vizuálnych štúdií na Katedre marketingovej komunikácie a reklamy FF UKF v Nitre, ktorý nám predstavil aktuálnu výstavu fotografií aj jej autorku. Na UKF pedagóg pochádzajúci od Zlína profesijne pôsobí zhruba 6 rokov, ale s našou univerzitou spolupracuje už dve desaťročia.
Vystavujúca Eliška Blažková je doktorandkou Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, kde doc. Zelinský tiež pôsobí. Učil ju pred 8 rokmi a teraz ju oslovil k umeleckému projektu Moravské jaro v Trafačce, ktorého je výstava Haredim súčasťou.
Vo svojom svete sú šťastní
Výstava, rovnako aj kniha, ktorá autorke vyšla v Čechách v januári, nesie meno Haredim – podľa ultraortodoxnej židovskej komunity v Jeruzaleme. Jej členovia sem prišli v polovici 19. storočia z východnej Európy. Ich bežný i sviatočný život približuje v Trafačke výber 50 fotografií, v knihe ich je 112. „Fotografie sú výsostne dokumentárne, ale prirodzene majú svoju výtvarnosť, lebo čiernobiela fotografia má istú nosnosť a tiež samotná komunita je viac-menej čierno-biela. Projekt sleduje rok tejto židovskej komunity, dokumentuje jej najvýznamnejšie sviatky, ponúka aj veľmi osobné pohľady do rodín,“ popisuje výstavu doc. Zelinský.
„Unikátom je, že tieto snímky nafotila žena – fotografka ako prvá na svete. Ako doposiaľ jedinej jej komunita dovolila nazrieť do svojho života, približovanie k nej autorke trvalo osem rokov. Tento svet s veľmi prísnymi pravidlami je veľmi ťažké pochopiť, ale je zrejmé, že jeho obyvatelia sú v ňom šťastní.“
Zafungovala ľudskosť
Eliška Blažková fotografiu študovala aj na akadémii v Jeruzaleme, v Izraeli strávila v posledných rokoch veľa času. Postupom času sa jej záujem sústredil na komunitu Haredim v jeruzalemskej štvrti Mea Šearim.
„Je to svet vo svete. Ako by tu zastal čas. Členovia komunity náš svet považujú za skazený, mojej prítomnosti v komunite sa bránili. Nechcú byť fotografovaní, lebo veria, že človek nesmie byť zobrazovaný. To, že som žena, že som prišla medzi nich a fotila, brali ako veľmi problematické. Ale v priebehu tých 8 rokov som sa krôčik po krôčiku k nim dostala, pravdepodobne tu zafungovala istá ľudskosť,“ prezradila Eliška.
Výstava Haredim je súčasťou umeleckého projektu Moravské jaro v Trafačce, ktorého autorom a kurátorom je doc. Miroslav Zelinský z UKF. Projekt Nitranom od februára do júna predstaví štyri výstavy a ich autorov. Po februárovej výstave Haredim tu celý marec bude Richard Vodička s detailnými fotkami prírody, po ňom bude nasledovať dvojica Vladimír Kovařík a Nemka Ute Deutz, ktorí si každý deň už 10 rokov vymieňajú jednu fotku. Poslednou bude výstava snových fotografií dekanky Fakulty multimediálnych komunikácií Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne doc. Ireny Armutidisovej.
Naša študentka spievala
Osviežením vernisáže výstavy Haredim boli piesne, ktoré v sprievode gitaristu Štefana Haládika v hebrejčine zaspievala nitrianska speváčka Brigita Tarinová, momentálne študentka 5. ročníka magisterského štúdia na Katedre marketingovej komunikácie a reklamy FF UKF. „Doc. Zelinský ma sprevádza celým mojím štúdiom, mám u neho aj diplomovú prácu a keďže vie, že spievam, oslovil ma k spolupráci na tomto projekte. Rada som túto ponuku prijala. Zhodou okolností som pred pár mesiacmi spievala jednu pieseň v hebrejčine so zborom, do ktorého chodí moja dcéra. K nej som naštudovala ďalšie dve, všetko sú to veľmi známe tradičné piesne,“ povedala Brigita.
„Čo sa týka Izraela, tak tam som nikdy nebola, skôr som vždy cestovala na západ. Ale tieto východné krajiny ma lákajú, niekedy by som sa tam rada pozrela, je to pre nás exotika.“
Text a foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
 

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo