L3-banner-media

Bude mať univerzita UKFChatBota?

Štyria študenti katedry informatiky – Roman Krnáč, Jerguš Kováčik, Marek Rybár a Jozef Čujdík – pod pedagogickým vedením Martina Cápaya – sa pred vyše mesiacom prihlásili do súťaže "The Next AI Guardians". Stojí za ňou firma Microsoft a jej cieľom je navrhnúť a implementovať nápad, ako využiť umelú inteligenciu vo vzdelávaní. „Analyzovali sme naše možnosti a rozhodli sme sa spraviť chatbota pre študentov,“ priblížil nám zámer tímu Martin Cápay. „Chatbot je online robot, ktorý bude odpovedať na otázky študentov bez nutnosti telefonovať nejakej fyzickej osobe.“
Na začiatku museli mladí informatici porote prezentovať, čo chcú riešiť. Po hodinách diskusií potom vytvorili scenár pre svoje video a natočili predstavu o tom, ako by ich projekt mohol pomôcť študentom zorientovať sa na UKF, a to najmä v začiatkoch ich štúdia. Pozrieť si ho môžete TU.
Ich projekt postúpil spomedzi 60 konkurentov do druhého kola medzi TOP 25. „V druhom kole bolo potrebné vytvoriť demo nášho projektu,“ vysvetľuje Martin Cápay. „Chalani spravili prieskum na školskej facebookovej stránke, čím svoju ideu rozšírili medzi ostatných študentov. Každý z postupujúcich tímov získal kredit na využitie Microsoft Azure Cloud služieb. A tak sme začali.“ Na začiatku svojim študentom vysvetľoval, ako natrénovať databázu, ako vhodne formulovať otázky pre žiadanú odpoveď, ako pracovať s Azure, až ho nakoniec, ako sám hovorí, v skúsenostiach vlastne ďaleko predbehli: „Chalani za pár týždňov, po hodinách strávených nad projektom, bez predchádzajúcich skúseností, vytvorili funkčný prototyp UKFChatBota. A teraz čakáme, či postúpia do finále, ktoré bude vo Varšave.“ Čaká ich online pohovor s porotou súťaže a o dva týždne sa dozvieme, či patria medzi TOP 5 tímov.
Ak však aj nepostúpia, majú záložný plán – chcú svoj projekt prepojiť s univerzitnými sieťami a vytvoriť niečo, čo budú používať ich spolužiaci. Výhodou chatbotu je, že môže komunikovať s neobmedzeným počtom používateľov a je k dispozícii 24 hodín denne.
chatbot
Zľava Martin Cápay, Marek Rybár, Jozef Čujdík, Jerguš Kováčik a Roman Krnáč.
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: youtube.com a facebook.com

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo