L3-banner-media

Študenti UKF tvorili na tému vody a odvahy

Tému vody v spojení s odvahou rozvíjajú práce študentov Katedry výtvarnej tvorby a výchovy PF UKF. Výstavu pod názvom O2H2O otvorili nedávno v Bunkri Nitrianskej galérie, kde si ju môžete pozrieť do 24. marca. Jej kurátormi sú pedagógovia – odborní asistenti katedry Mgr. Martin Kratochvil, PhD. a Mgr. Jana Mináriková, ArtD. v spolupráci so zástupcom vedúcej katedry Mgr. Ľubomírom Zabadalom, PhD.
Výstavu otvorila performancia
Vernisáž tejto zaujímavej výstavy sa začala dosť netradične, ako to už v Bunkri neraz býva zvykom. Návštevníci zostali trochu zaskočení – do výstavných priestorov sa mohli dostať cez vodou zaliaty vstup, čo bola súčasť inštalácie, tí menej šikovní sa možno trochu aj zamočili. Kurátori výstavy však prišli pripravení – v gumených nohaviciach vyše kolien, ktorých sa na konci vernisáže zbavili.
Ďalším prekvapením bola spoločná perfomancia, ktorou úvod vernisáže oživila tvorivá študentská dvojica. Svoje veľké viacvrstvové diela na stene Bunkra, ktoré navrchu prekrývali ich vlastné fotografie, po kusoch pretrhávali, a tak sa vrstvou po vrstve dostávali k podstate.
Kurátori a autori názov výstavy odvodili celkom logicky a príznačne – O2H (čítaj odvaha) + H2O (voda) = O2H2O. Voda bola na samom počiatku, z nej sa zrodil život. Voda tvorí až 70 percent ľudského tela, ale aj 70 percent povrchu Zeme. Voda má svoj kolobeh, svoju pamäť, svoju samočistiacu schopnosť. Voda a odvaha majú podľa kurátorov veľa spoločného, obe nás držia pri živote. Na počiatku každého kroku v živote je odvaha vykročiť. Každé ráno potrebujeme dávku odvahy do ďalšieho dňa. Žiť je odvaha, konštatujú kurátori.
Boj o vodu a o život
Výstavou sa prezentuje osem študentov z rôznych ročníkov Katedry výtvarnej tvorby a výchovy PF UKF. Tvorili na tému, ktorú spoločne zvolili kurátori výstavy.
„Ja som so študentmi chcel robiť niečo, čo by sa týkalo tematiky vody, Janka k tomu ešte pridala tému odvahy, aby to bolo také viac metaforické a osobné, nielen environmentálne. Názov výstavy O2H2O je takou slovnou hrou, ktorá kumuluje v sebe obe témy,“ vysvetľuje Mgr. Martin Kratochvil, PhD.
„Študenti sa témy ujali rôznymi spôsobmi. Voda je súčasťou nás samých a života okolo nás, je to o vnútorných aj vonkajších tekutinách. Nechýba spomínaný environmentálny a sociálny rozmer, ako funguje ekonomika a ekológia vody. To je taká prvá rovina témy výstavy. V druhej rovine je to naša osobná záležitosť. My sme zodpovední za to, akú čistú vodu budeme mať, akú ju prenecháme ďalším generáciám a či sa s odvahou postavíme problémom doby, v ktorej žijeme.“
Podľa Martina Kratochvila nedostatok vody zatiaľ na Slovensku veľmi nevnímame, lebo tu máme veľa zdrojov, ale vo svete je to už veľký problém, pôjde doslova o boj o vodu a zároveň o život. „Nafúknuté kondómy na podlahe Bunkra odkazujú na demografickú krivku – chránia pred počatím, ale zároveň sa sťažujeme, že sa rodí málo detí. Ďalší význam – voda je síce nevyhnutná pre život, ale zároveň nás ohrozuje – záplavy a podobné veci. Čiže v rôznych inštaláciách výstavy môže návštevník objaviť niekoľko umeleckých pohľadov spracovania navrhnutej tematiky,“ doplnil Kratochvil.
Text a foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo