Študenti si mohli pozrieť, ako sa vyrába pas

Študenti a zamestnanci Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ale aj široká verejnosť, si mohli v utorok 12. marca 2019 prezrieť a vyskúšať technológie spoločnosti Muehlbauer Technologies, s. r. o. Pred hlavnou budovou univerzity bolo k dispozícii pojazdné technologické laboratórium, v ktorom sú nainštalované technológie súvisiace s výrobou a personalizáciou biometrických pasov, bankových či iných ID dokumentov, zberom biometrických a osobných dát.
Podľa prodekana pre vonkajšie vzťahy FPV Mgr. Martina Drlíka, PhD. je spolupráca s firmou Muehlbauer Technologies príkladom aktívnej spolupráce fakulty s podnikmi v regióne. „Firma v súčasnosti poskytuje viacero foriem praxe pre našich študentov informatiky, ako aj ďalších prírodovedných študijných programov, či už formou brigád, stáží alebo spolupráce na záverečných prácach,“ informoval. „Postupne sa rozvíja spolupráca na príprave stáží našich študentov v rámci Erasmus+ vo viacerých európskych pobočkách firmy.“
Tento nadnárodný koncern s viac ako 6 000 zamestnancami v 35 miestach na celom svete je lídrom v oblasti kompletných systémových riešení na výrobu Smart Cards, Smart Labels, Back-End a Vision Systems. V závode v Nitre pracuje cez 300 zamestnancov, z ktorých na SW oddelení je minimálne 12 absolventov UKF. Ako nás informovala koordinátorka univerzitných aktivít Muehlbauer Technologies, s. r. o., Mgr. Nikola Gálová, v súčasnosti praxujú v spoločnosti šiesti študenti Filozofickej fakulty a siedmi študenti Fakulty prírodných vied. „Takisto rozbiehame spoluprácu s Katedrou techniky a informačných technológií Pedagogickej fakulty, kde sa chceme zamerať na majstrov odbornej výchovy,“ uzavrela.
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: Mgr. Miroslav Kadlečík, FPV – Dekanát