Rozvíjajúca sa spolupráca s univerzitami v Argentíne

11. – 17. marca 2019 z poverenia rektora UKF prof. RNDr. Libora Vozára, CSc. dekan Fakulty prírodných vied prof. RNDr. František Petrovič, PhD. pokračoval v nadväzovaní konkrétnej spolupráce s univerzitami v Argentíne. Pracovným stretnutiam predchádzala komunikácia a návšteva prorektorky pre medzinárodné vzťahy PhDr. Martiny Pavlíkovej PhD. s prorektomi vyselektovaných univerzít – prof. Martín López Armengol (foto 1) a Carlos Frasch (foto 2) v Argentíne, ako aj návrhy na spoluprácu podané v projekte Erasmus+ KA 107.
Súčasťou návštevy bolo podpísanie bilaterálnych dohôd o spolupráci s univerzitami Universidad Nacional de la Plata a Universidad Nacional de San Martín Argentina, ako aj stretnutia s kolegami z prírodovedných odborov a tiež oboznámenie partnerov s výskumom FPV UKF v Nitre a hľadanie konkrétnej spolupráce (foto 3). Rovnako bolo realizované stretnutie s dekankou FaHCE Anou Juliou Ramirez v La Plate (foto 4) a profesorkou Mariou Binetti – UBA (foto 5), kde boli tiež prerokované možnosti spolupráce s UKF.
22. marca dostal dekan FPV prof. Petrovič pozvanie zúčastniť sa na kultúrno-spoločenskej udalosti pri príležitosti 62. výročia vzniku Slovenského spolku v Berisse. Predseda spolku pán Guillermo Andrés Kubanda spolu s tajomníčkou Sandrou Fabinou Datko venovali rektorovi UKF prof. Liborovi Vozárovi dar – zástavu Argentíny. Súčasťou podujatia bola aj výstava o M. R. Štefánikovi, ktorú organizovalo veľvyslanectvo SR v Argentíne. Tohto podujatia sa zúčastnil aj J. E. Branislav Hitka (foto 6), ktorý predložil dekanovi FPV niekoľko návrhov na spoluprácu. Poďakovanie patrí aj panovi veľvyslancovi Argentíny J. E. Rafaelovi Marianovi Grossimu, ktorý bol neobyčajne nápomocný pri rozvíjaní spolupráce medzi univerzitami v Argentíne a UKF v Nitre.
Text: PhDr. Martina Pavlíková, PhD. – prorektorka pre medzinárodné vzťahy
Foto: prof. RNDr. František Petrovič, PhD. – dekan Fakulty prírodných vied UKF