Týždeň rómskej kultúry opäť na UKF

Ústav romologických štúdií FSVaZ UKF organizuje v dňoch 8. – 12. apríla 2019 pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa Rómov na UKF Týždeň rómskej kultúry s bohatým programom a sprievodnými aktivitami.
Týždeň rómskej kultúry na UKF začína 8. apríla 2019 workshopom, ktorý bude viesť lektorka roka 2017, autorka úspešného románu Cigánka, absolventka ÚRŠ a v súčasnosti riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Mgr. Janette Maziniová Motlová. 9. apríla pokračuje program predstavením živej knižnice na tému Príbehy úspešných Rómov. Živé knihy bude možné vidieť a vypočuť si ich o 11.00 h v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre a pozvaní sú nitrianski stredoškoláci. V stredu 10. apríla sa môžu všetci záujemcovia zúčastniť moderovanej diskusie na tému Trh práce a Rómovia – bariéry, výzvy, úspechy, v ktorej diskutujúci odkryjú viacero pohľadov na možnosti uplatnenia Rómov na trhu práce. Diskusia sa uskutoční v aule FSVaZ o 11.00 h.
Podujatím, ktorého hlavnou myšlienkou je spájať mladých ľudí bez ohľadu na národnosť alebo sociálno-ekonomický status, je futbalový turnaj s názvom Spolu tvoríme celok. Futbalový turnaj sa uskutoční sa 11. apríla od 10.00 do 13.00 h na multifunkčnom ihrisku futbalového klubu ČFK Nitra (vedľa Mestskej športovej haly na Klokočine). Turnaja sa zúčastnia študenti ÚRŠ FSVaZ UKF, študenti Gymnázia na Golianovej ul. 68, žiaci Spojenej základnej školy z Trnavy a študenti Gymnázia Z. J. Mallu z Kremnice.
Týždeň rómskej kultúry pokračuje na UKF 12. apríla viacerými podujatiami. O 10.00 h ponúkame v spolupráci s Pedagogickou fakultou UKF prednášku etnologičky Zuzany Kumanovej na tému Socio-kultúrne zázemie rómskych detí z marginalizovaného prostredia. Prednáška je určená všetkým, ktorí pracujú alebo sa pripravujú na prácu s deťmi v primárnom a predprimárnom vzdelávaní a v pomáhajúcich profesiách.
Stretnutie Platformy pre výskum a vzdelávanie v romológii, ktorá združuje odborníkov z rôznych oblastí vedeckého života sa uskutoční v priestoroch Poradenského a servisného centra UKF o 13.30 h.
Záverečným podujatím Týždňa rómskej kultúry na UKF bude koncert hudobného zoskupenia Marek Konček trio o 17.00 h v Pavilóne hudby Pedagogickej fakulty UKF (Dražovská cesta 4).
Týždeň od 8. do 12. apríla bude na UKF už tradične aj v znamení Týždňa rómskej kuchyne. Študenti i zamestnanci budú mať v rámci obedového menu možnosť vybrať si aj ponuku rómskych tradičných jedál.
Na všetky podujatia ste srdečne pozvaní a veríme, že výsledkom diskusií, kultúrnych podujatí a ľudských stretnutí budú nezabudnuteľné a obohacujúce spomienky.
Týždeň rómskej kultúry je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Text: PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD., FSVaZ – Ústav romologických štúdií