Zvody vody a iné farebné príhody

Krásne maľby vodovými farbami na jemnom strihovom papieri môžete vidieť vo vstupnej hale Univerzitnej knižnice (UK) na Dražovskej ulici. Motívy morských živočíchov, neba, krajiniek či abstraktné námety svojimi ťahmi a ľahkosťou evokujú umenie tušovej maľby na papier z Ďalekého východu.
Výstava nesie názov Zvody vody a iné farebné príhody. Zhruba dvadsať diel rôznych formátov, ktoré v UK môžete vidieť asi ešte týždeň, vzniklo počas tvorivej výtvarnej dielne Vodná maľba – maľba vodou, autormi sú žiaci SZUŠ Tralaškola v Nitre.
Čaro nechceného
Lektorom dielne bol Mgr. Martin Kratochvil, PhD. z Katedry výtvarnej tvorby a výchovy PF UKF. Ako nám povedal, nápad niečo takéto zorganizovať vyšiel z iniciatívy učiteľa Tralaškoly Mgr. Róberta Mičeka. „Inšpiroval ho workshop pre učiteľov základných umeleckých škôl, na ktorom som robil lektora. Podobnú tematiku som vtedy robil s pedagógmi a on si povedal, že by bolo dobré niečo také urobiť pre žiakov ich výtvarného odboru.“
Princípom tvorivej dielne spojenej s prednáškou bola podľa Mgr. Kratochvila hra s farbami, vodou a papierom, pričom pri tvorbe bolo nevyhnutné veľké množstvo vody. Autorov počas maľovania prekvapilo čaro nechceného – zapúšťaním farieb do mokrého či suchého papiera vzniklo veľa vecí náhodne, proces farbenia papiera však mohli deti nejakým spôsobom ovplyvniť a dotvoriť podľa vlastnej fantázie.
„S výsledkom tvorivej dielne som veľmi spokojný. Deti sa pri tvorbe zabávali, boli viac uvoľnené ako vysokoškolskí študenti, ktorí sú už ovplyvnení strednou školou a univerzitou,“ zhodnotil Martin Kratochvil.
Proces objavovania
Mgr. Róbert Miček z Tralaškoly spolupracoval pri výtvarnej dielni s kolegyňami Mgr. Klaudiou Kysler Demankovou, Soňou Mrázovou a Mgr. Júliou Solivajsovou. Tvorivý proces počas dielne popísal ako objavovanie možností maľby.
„Práce, ktoré vznikli, sa mi páčia. Teším sa, že táto výtvarná dielňa splnila svoj účel. Podľa mňa je vo výtvarnej výchove dôležité podnietiť proces objavovania, hľadania, akejsi hry, nie je podstatné dosahovať len špičkový, dokonalý výsledok,“ poznamenal Mgr. Miček.
Mgr. Mária Synaková z Univerzitnej knižnice neskrývala radosť z toho, ako zaujímavá výstava skrášľuje ich priestory a ako príjemne ladí s architektúrou tohto moderného objektu.
„Výstava tu nie je náhodne, možno raz budete našimi študentmi a budete využívať aj služby našej knižnice,“ prihovorila sa Mgr. Synaková autorom diel. Upozornila aj na priaznivé ohlasy, ktorými na výstavu písomne reagovali študenti a návštevníci Univerzitnej knižnice.
 Zvody vody a iné príhody
Sprava Mgr. Martin Kratochvil, žiak Tralaškoly Adam Pavlovič, ktorý zahral na gitare, Mgr. Mária Synaková a návštevníci výstavy.
Text a foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií