L3-banner-media

Svätoplukovo námestie ožilo SPUKFestom

Hudobný festival, ktorý vznikol vďaka spolupráci Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, Mesta Nitra a Nitrianskeho samosprávneho kraja, rozospieval a roztancoval 30. apríla 2019 Svätoplukovo námestie. Išlo o najväčšie podujatie tohtoročných Nitrianskych univerzitných dní, ktoré aj napriek nepriazni počasia prilákalo zhruba 2500 návštevníkov.
Názov ako slovná hračka
Organizátori sa pekne pohrali s názvom podujatia, v ktorom môžeme vidieť spojenie skratiek oboch nitrianskych univerzít, ale aj Študentského parlamentu UKF (ŠP UKF). Práve táto študentská organizácia pripravila návštevníkom zaujímavý program. Odštartovala ho stredoškolská kapela Korytnačka, po ktorej pódium ovládla kapela Pull Out the Monster so svojím alternatívnym hardrockom. Skupina Follow, podľa ktorej išlo o ich prvú verejnú akciu, zahrala známe slovenské i zahraničné skladby a kapela Dora roztancovala dav ľudovými piesňami prerobenými do rockovej verzie. Nasledovali hlavný hosť večera, skupina Gladiator, a hardcore punkrockový Bijouterrier.
Sprievodná akcia zastavila dopravu
Ešte pred samotným začiatkom priviedlo ľudí na námestie sprievodné podujatie SPUKFestu, alegorický sprievod s názvom Karneval v Riu po slovensky. Študenti prechádzali na farebných vozoch od hlavnej budovy SPU cez Štefánikovu triedu až na Svätoplukovo námestie. Sprievod viedli nitrianske mažoretky a o hudobnú vložku a dobrú náladu sa postarala skupina Campana Batucada. Zúčastnili sa aj jednotlivé súbory oboch univerzít a záujmových združení Nitry, súčasťou boli tiež elektromobily so zástupcami hlavného partnera NUD, Slovenských elektrární.
karneval
Vysoká účasť aj napriek nepriaznivému počasiu
Ako nám v mene organizátorov prezradila predsedníčka Študentského parlamentu UKF Viktória Kyselová, účasť bola práve kvôli chladnému počasiu nad ich očakávania. „Išlo o prvý ročník a s tým, ako podujatie dopadlo, sme naozaj spokojní. Určite plánujeme v jeho organizácii pokračovať.“
„Čo nás veľmi potešilo, bolo, že sa nebavili len študenti, ale aj obyvatelia mesta na čele s primátorom, ktorý ostal do konca,“ dodala Viktória Kyselová.
Návštevníkom festivalu sa počas večera prihovorili aj zástupcovia oboch univerzít i mesta, ktorí vyzdvihli význam podujatia aj spomínanú vysokú účasť. „My sme veľmi radi, keď sa naše mesto oživí, keď tu je akcia, keď vidíme ľudí, že sa zabávajú. Ja dúfam, že nabudúce sa počasie polepší a že sa z tohto stane krásna tradícia,“ vyjadril sa primátor Nitry Marek Hattas.
Nitra opäť potvrdila, že je študentské mesto
Rektor UKF Libor Vozár poďakoval organizátorom a vyzdvihol silu nitrianskych študentov. „Ja som veľmi rád, že sa v meste uskutočňujú takéto aktivity každoročne. Mesto už pocítilo zhruba o štvrtej totálnou zápchou to, že v Nitre je kopa vysokoškolských študentov. Dúfam, že mesto pocíti aj dnešným večerom, že sú tu študenti, ktorí sa prišli zabaviť.“
Prorektor pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci UKF Miroslav Tvrdoň poďakoval štátnej polícii a Mestskej polícii v Nitre, ako aj záchranárom z UKF, za pomoc pri alegorickom sprievode, ktorý predchádzal SPUKFestu, a pre návštevníkov mal stručný a výstižný odkaz: „Pekný večer, málo dažďa a pekne sa bavte.“
Prorektor pre komunikáciu a prax SPU Ivan Takáč označil SPUKFest za akýsi dar mestu: „Chcel by som povedať, že toto je 17. ročník Nitrianskych univerzitných dní a je to taký kvázi dar Nitre a obyvateľom mesta Nitra.“
spukfest2
Najväčšie podujatie je síce za nami, no Nitrianske univerzitné dni pokračujú. Čo všetko je ešte pripravené si môžete pozrieť v programe.
Text: Mgr. Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií
 

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo