Študenti KTVŠ uspeli na celoštátnom kole ŠVOČ

16. mája 2019 sa študenti Katedry telesnej výchovy a športu PF zúčastnili celoslovenského kola Študentskej vedeckej a umeleckej konferencie vo Vedách o športe, ktoré sa tentokrát konalo na pôde Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Ako každý rok, aj teraz sa na podujatí stretli zástupcovia piatich univerzít – Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, Fakulty športu Prešovskej univerzity v Prešove, Katedry telesnej výchovy a športu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Ústavu katedry telesnej výchovy a športu Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Katedry telesnej výchovy a športu PF UKF.
tanečná skupina
Našu univerzitu reprezentovali víťazi katedrového kola ŠVOČ. Súťažilo sa v štyroch teoretických sekciách a v dvoch pohybových skladbách, pričom našim študentom sa podarilo uspieť v teórii i pohybe.
2. miesto v sekcii doktorandov obsadila Natália Kováčová, študentka športovej edukológie. Bronz v športovej kinantropológii získala Barbora Kluvánková, študentka učiteľstva matematiky a telesnej výchovy. V rámci tanečnej sekcie sa skupina študentov z Pedagogickej fakulty, Filozofickej fakulty a Fakulty prírodných vied UKF predstavila pod názvom House of fools a umiestnila sa na 3. mieste. Ocenenými tanečníkmi sú Daniela Szabóová, Lujza Šajdáková, Soňa Žáková, Dominika Ivaničová – študentky odboru šport a rekreácia, Bc. Eunika Šviderská (učiteľstvo hudobno-dramatického umenia), Bc. Lukáš Suchánsky (etnológia), Petra Balážiková (učiteľstvo telesnej výchovy a ekonomických predmetov), Jana Tomková (učiteľstvo biológie a telesnej výchovy), Bc. Erik Juríček (učiteľstvo telesnej výchovy a výtvarnej výchovy), Bc. Jana Šimonovičová (učiteľstvo fyziky a telesnej výchovy) a Emma Stašáková (hudba a zvukový dizajn). Účastníkom v sekcii športová edukológia bol aj Bc. Igor Bakaľár, študent odboru šport a rekreácia.
úspešné študentky s doc. Broďánim
Školiteľmi našich študentov, ktorí súťažili v teoretických sekciách, boli doc. Jaroslav Broďáni a doc. Janka Kanásová z Katedry telesnej výchovy a športu PF, tanečníkov školila doc. Nora Halmová, vedúca KTVŠ.
Ako prezradil doc. Jaroslav Broďáni, konkurencia a súťaživosť majú stúpajúcu tendenciu: "Za posledné roky sa vďaka zvyšovaniu akreditačných kritérií zvyšuje úroveň prác študentov, a tým aj konkurencia na celoštátnych vedeckých konferenciách. Úroveň mimoriadne stúpa najmä v doktorandskej sekcii, a to práve pre nutnosť uverejňovania prác v indexovaných časopisoch. Sme radi, že sa našim študentom podarilo uspieť v konkurencii silných univerzít."
Spomínané univerzity sa v organizácii Študentskej vedeckej a umeleckej konferencie vo Vedách o športe striedajú: „Budúci rok sa konferencia uskutoční v Prešove,“ doplnil doc. Broďáni.
Úspešným študentom gratulujeme a držíme palce opäť o rok.
Text: Mgr. Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: archív Katedry telesnej výchovy a športu PF UKF