Milovníci histórie a turistiky putovali do Nitravy

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre prostredníctvom Ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda FF a Konštantínovho historického spolku pri Katedre histórie FF spoluorganizovala 18. mája 2019 nové podujatie s názvom Putovanie do Nitravy. Zážitkové putovanie veľkomoravským obdobím bolo určené pre deti aj dospelých, pre cyklistov aj peších, pre milovníkov histórie aj turistiky. Atraktivitu podujatia podčiarkol značný záujem obyvateľov, keď sa ho zúčastnilo približne 500 záujemcov z celého Slovenska.
Putovanie do Nitravy
Pútnici začali svoju púť s pútnickým pasom od Kostola sv. Michala Archanjela v Dražovciach. Potom pokračovali cez Zoborský kláštor až do archeoparku na Martinskom vrchu v areáli bývalých kasární, kde im bol udelený certifikát pútnika. Podujatie sa konalo v rámci medzinárodného projektu Cyrilo-metodskej kultúrnej cesty, na ktorom participuje naša univerzita ako člen medzinárodného Združenia Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda so sídlom v Zlíne v Českej republike.
Hlavnú prednášku o misii sv. Cyrila a Metoda a histórii Kostola sv. Michala Archanjela predniesol Martin Husár. Turistom poskytli historický výklad s ukážkami dobového odevu a zbraní aj Martin Hetényi, Peter Ivanič a Jozef Filo.
Text a foto: Peter Ivanič, FF – Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda