Deň fascinácie rastlinami oslávili aj na UKF

Katedra botaniky a genetiky FPV sa v tomto roku zapojila po tretíkrát do organizácie podujatí v rámci medzinárodného Dňa fascinácie rastlinami. Snahou organizátorov je „vsádzať virtuálne a neustále klíčiace semená“ do kolektívnej mysle európskej a svetovej verejnosti a pripomínať, že rastlinné vedy majú rozhodujúci význam pre sociálne, environmentálne a ekonomické prostredie. Zámerom tejto celosvetovej aktivity je predstaviť čo najširšej verejnosti nenahraditeľnosť rastlín dnes a v budúcnosti, ako aj význam a dôležitosť výskumu rastlín. Podujatia v tejto schéme sú v SR koordinované NPPC – Výskumným ústavom rastlinnej výroby v Piešťanoch.
Konkrétne sme sa prezentovali organizáciou podujatia s názvom Rastliny, prostredie a človek, ktoré sme orientovali na žiakov a študentov ZŠ a SŠ vo forme kombinácie prednášok a praktických ukážok z biológie rastlín. Podujatia sa v priestoroch katedry botaniky a genetiky na Nábreží mládeže 91 zúčastnilo približne 120 starších žiakov z nitrianskych škôl (ZŠ Fatranská, OGY Golianova a OGY sv. Cyrila a Metoda). Pod vedením pracovníkov a doktorandov nášho pracoviska mali možnosť absolvovať prezentácie zamerané na botaniku a anatómiu rastlín (Ing. Galuščáková a doc. Kuna), fyziológiu rastlín a rastlinné pigmenty (Dr. Piršelová a Dr. Boleček) a nové metódy pestovania a chemické analýzy rastlín (Dr. Mészáros a Mgr. Roszival).
Text a foto: doc. RNDr. Roman Kuna, PhD., FPV – Katedra botaniky a genetiky