Laudácio na pána profesora Milana Ružičku

Náš vzácny jubilant, pán prof. RNDr. Milan Ružička, DrSc., je jedinečnou osobnosťou vedy a vzdelávania na Slovensku, ktorý začal svoje schopnosti a zručnosti rozvíjať už ako chlapec v prostredí slovenského skautingu. Jeho cesta je vydláždená mnohými aktivitami, úspechmi a predovšetkým tvorivými myšlienkami, kreativitou a schopnosťami viesť tímy, jednoducho bol rodeným lídrom.
Z dokumentov uvedených v biografickej monografii pána profesora Ružičku vyberám nasledovné. Ešte pred absolvovaním Prírodovedeckej fakulty Slovenskej univerzity v Bratislave v odbore botanika, špecializácia geobotanika, ktoré ukončil v roku 1952 sa zapájal do aktivít Slovenskej akadémie vied, kde začal pracovať už v roku 1951 na Ústave prírodných vied. Ako líder sa prejavil tým, že bol v roku 1952 vedeckým tajomníkom subkomisie pre prípravu zákona o SAV a vedúcim pracovísk II. Sekcie. Významnú pozíciu začal zastávať v roku 1962 ako vedúci oddelenia pre biológiu a tvorbu krajiny na Biologickom ústave SAV. V roku 1965 založil Ústav biológie krajiny, jedno z prvých interdisciplinárnych pracovísk zameraných na otázky životného prostredia v bývalej ČSSR. V roku 1975 bol ústav začlenený do Ústavu experimentálnej biológie a ekológie SAV ako Oddelenie krajinnej ekológie a neskôr do Centra biologicko-ekologických vied SAV. V roku 1990 sa stal riaditeľom už samostatného Ústavu krajinnej ekológie SAV a viedol ho až do roku 1996. Jeho významný prínos je predovšetkým v oblasti základného a aplikovaného výskumu. Ako spoluautor metodiky LANDEP (Ružička, Miklós, 1981; 1990) zviditeľnil slovenskú krajinnoekologickú školu aj vo svetovom meradle. V dokumente Agenda 21 na svetovom summite v roku 1992 v Rio de Janeiro, bola metodika odporúčaná pre zabezpečenie integrovaného prístupu k plánovaniu a hospodáreniu so zdrojmi krajiny. Jeho publikačné výstupy zahŕňa 309 vedeckých a 324 odborných článkov, 386 prednášok na vedeckých konferenciách a odborných podujatiach a viac ako 30 vedeckých monografií, knižných publikácií a učebných textov. Odozva na jeho práce je len ťažko obsiahnuteľná, pretože nie je možné ich všetky získať a potvrdiť z databáz, ale aj tak sa jedná o stovky citácií.
V oblasti pedagogických aktivít treba uviesť, že po roku 1990 spoluzakladal a pôsobil ako pedagóg na Fakulte ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene. V roku 1994 založil a stal sa vedúcim Katedry ekológie a environmentalistiky, ktorá bola zriadená ako Spoločné pracovisko ÚKE SAV a Fakulty prírodných vied na UKF v Nitre. V tejto funkcii pôsobil do roku 2004 a na UKF v Nitre je emeritným profesorom. Jeho prínosom v oblasti vysokého školstva bolo aj vypracovanie študijných programov, študijných plánov, školenie doktorandov a samotná prednášková činnosť predmetov z oblasti krajinnej ekológie, krajinného plánovania, krajinárstva, systémovej ekológie atď.
profesor Ružička
Okrem tvorivej vedeckej práce a manažérskej činnosti treba vysoko oceniť založenie pravidelných medzinárodných vedeckých podujatí – sympózií, ktoré bez prerušenia tvoria neodmysliteľnú časť aktivít Ústavu krajinnej ekológie SAV od roku 1967 až po dnešok – 18. sympózium. Práve na 6. Medzinárodnom sympóziu o problémoch ekologického výskumu krajiny v roku 1982 bola založená dnes už svetová organizácia IALE. Bol to významný prejav uznania rozvoja krajinnej ekológie v bývalom Československu na čele s pánom profesorom Ružičkom. Treba podotknúť, že k tejto udalosti napomohli krajinní ekológovia z Holandska.
Pán profesor Milan Ružička bol zakladateľom, hlavným redaktorom a predsedom redakčných rád časopisov Biológia, Biologické práce (1955), Problémy biológie krajiny (1965), Acta Biologica (1972), Quaestiones geobiologicae, Životné prostredie (1968) a Ekológia (Bratislava) (1982). Prof. Milan Ružička spoluzakladal Slovenskú ekologickú spoločnosť a v súčasnosti je jej čestným členom.
Vo svojej bohatej kariére pôsobil pán profesor Ružička v mnohých významných funkciách SAV, vo vládnych komisiách, expertných komisiách, vo vedeckých radách vysokých škôl, v medzinárodných organizáciách a bol, resp. je čestným členom vedeckých a odborných spoločností.
Na záver by som rád podotkol, že pánovi profesorovi Milanovi Ružičkovi boli udelené mnohé medzinárodné i domáce ocenenia a uznania predovšetkým z oblasti vedy, školstva, rezortných inštitúcii a ministerstiev.
Ako prejav uznania jeho celoživotnej vedeckej a pedagogickej práce mu bol v roku 2009 na Technickej univerzite vo Zvolene udelený titul „Doctor honoris causa“. Čestný titul „profesor emeritus" mu bol udelený v roku 2011 na UKF v Nitre za aktívnu vedeckú, publikačnú a pedagogickú prácu a za odborný prínos v oblasti ekológie a environmentalistiky.
Napokon, dovoľte vážený pán profesor, poďakovať za Vaše doterajšie úsilie a za Váš prínos v rozvoji vedy a vysokého školstva na Slovensku, čím ste sa zaradili medzi významné osobnosti nielen na Slovensku, ale aj v priľahlom európskom priestore.
Text: prof. RNDr. Juraj Hreško, CSc., FPV – Katedra ekológie a environmentalistiky
Foto: Štefan Kardoš