L3-banner-media

Režisérom známej opery je Pavol Smolík z UKF

Bodkou za aktuálnou divadelnou sezónou v Opere SND v Bratislave bola premiéra opery Hoffmannove poviedky s podtitulom Fantastická opera. Fantazijné rozprávanie básnika E. T. A. Hoffmanna o jeho nenaplnenej láske k trom ženám z pera francúzskeho skladateľa Jacquesa Offenbacha hudobne naštudoval český dirigent Tomáš Brauner, réžiu mal Pavol Smolík, pedagóg na Katedre hudby PF UKF. V novej budove SND mala opera slávnostnú premiéru 14. a 15. júna 2019.
Námetom pre vznik operných Hoffmannových poviedok bola pre Offenbacha rovnomenná úspešná činoherná dráma Julesa Barbiera a Michela Carrého (Paríž 1851), ktorých inšpiroval život a dielo, resp. tri poviedky nemeckého právnika, skladateľa, spisovateľa a výtvarníka Ernsta Theodora Amadea Hoffmanna.
Ako poznamenal režisér prof. PhDr. Pavol Smolík, ArtD., Hoffmannove poviedky prinášajú tri príbehy rámcované prológom a epilógom. „Hoffmann, skrachovaný umelec, si pred kumpánmi – pijanmi spomína na svoje tri lásky. Prvou bola Olympia, žena – bábka, umelý výtvor génia a podvodníka Spalanzaniho, ktorý priniesol Hoffmannovi trpké sklamanie. Druhou Hoffmannovou milou sa stalo chorľavé dievča Antonia, ktoré však vzťah k Hoffmannovi vymenilo za milovaný spev. No a napokon sa nešťastník zahľadel do Giulietty, dámy s pochybnou povesťou, ktorá ho priviedla až k vražde. Vo všetkých Hoffmannových tragédiách mal pritom prsty podlý a nenávistný Lindorf, ktorý sa počas deja predstavuje v štyroch podobách zla,” uviedol pre portál Opera Slovakia prof. Pavol Smolík.
Dodal, že ako inscenačný tím sa usilovali v Hoffmannových poviedkach popri samotnom sujete jednotlivých príbehov hľadať a vnímať ich skryté významy. „Hoffmannove poviedky už riadne dlho provokujú fantáziu tvorcov po celom svete. Máloktoré dielo inšpirovalo a inšpiruje natoľko rozmanité inscenačné podoby ako práve táto opera. A my sme sa usilovali do ich spektra vložiť svoj vlastný pohľad na operného hrdinu Hoffmanna – človeka, ktorý hľadal šťastie na základe zvláštnych a ťažko čitateľných kritérií,” skonštatoval prof. Pavol Smolík.
Zdroj: Opera Slovakia, autor Ľudovít Vongrej, šéfredaktor a hudobný producent
Spracovala: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: Anton Sládek pre SND

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo