Absolventom Komenského inštitútu aj náš pedagóg

Dvadsiatka pedagogičiek a pedagógov z celého Slovenska absolvuje každý rok vzdelávací program Komenského inštitút, ktorý realizuje CEEV Živica. Tento rok sa jedným z jeho absolventov stal aj Mgr. Martin Cápay, PhD., z Katedry informatiky Fakulty prírodných vied a bilingválneho Gymnázia Golianova 68 v Nitre.
Výučba na Komenského inštitúte prebieha formou zážitkových a praktických workshopov, neformálnych rozhovorov a prednášok. Štúdium trvá jeden školský rok – účastníci počas neho absolvujú niekoľko workshopov a webinárov, tematicky pokrývajúcich oblasti, ktoré v slovenskom školstve dlhodobo absentujú. Súčasťou štúdia je aj realizácia a obhajoba pedagogického projektu.
Capay
Martin Cápay obhájil ten svoj s názvom Programovanie ako ho nepoznáte pred porotou v Bratislave v predposledný májový deň 2019. Na motiváciu žiakov a študentov k programovaniu v ňom využíval takzvané „mikrobity“.
„Programovanie tohto hardvéru umožňuje študentom vyvíjať hmatateľné produkty. Veľkou výhodou ´fyzického zapojenia´ je pohľad na informatiku, ktorý podporuje kreativitu a učenie tým, že do procesu zapája myseľ aj telo,“ vysvetľuje pedagóg vízie svojho pedagogického projektu. „Mojou snahou bolo ukázať, ako je možné využiť malé programovateľné zariadenie BBC micro:bit vo vzdelávaní. Hlavným cieľom bolo navrhnúť a otestovať súbor úloh predstavujúcich základné algoritmické koncepty využívajúc programovateľný hardvér tak, aby sa striedala činnosť žiakov pri počítači aj mimo neho.“
Základný hardvér, potrebný k riešeniu projektu, si zabezpečil v spolupráci s OZ SPy. Z rozpočtu potom zakúpil rozširujúce zariadenia k základným modulom. Toto všetko na gymnáziu ostáva a je pripravené pre ďalších študentov, ktorí si zábavné programovanie s mikrobitmi už teraz pýtajú.
Capay foto 17
Martinov pedagogický projekt sprevádzalo množstvo aktivít – od výučby na úrovni strednej školy a detského počítačového krúžku na univerzite cez workshopy celodenného charakteru pre stredoškolských žiakov, ale aj krátkych formátov pre iných žiakov a učiteľov či verejnosť. Spolu s celou jeho „micorobit triedou“ navštívil aj medzinárodnú konferenciu PyCon Edusummit v Bratislave. Okrem toho, na Katedre informatiky FPV boli odovzdané dve záverečné práce zamerané na tému BBC:microbit – diplomová práca BBC micro:bit na základných školách Mgr. Romana Krnáča a bakalárska práca Python a vyučovanie programovania na SŠ Bc. Silvie Haringovej. Ďalších päť prác je aktuálne v štádiu konzultovania.
Mentorkou bola M. Cápayovi minuloročná absolventka programu Komenského inštitút, aktuálne doktorandka na informatike Mgr. Nika Klimová, ktorá mu na začiatku veľmi pomohla pri špecifikovaní toho, čo je vlastne pridaná hodnota pedagogického projektu a vhodne pripomienkovala stanovené ciele. V záverečnej fáze spolu navštívili konferenciu PyCon, ako aj spracovávali dáta získané pri výskume na Gymnázium Golianova v Nitre. Navyše vznikli aj dve spoločné vedecké (odborné) publikácie, ktoré sumarizujú ich zistenia a odviedli spoločný trojhodinový workshop na medzinárodnej konferencii v Dubaji, v anglickom jazyku.
Pycon2019 3415
Komenského inštitút však nie je len jednoročný projekt. Jeho cieľom je dlhodobé vzdelávanie, podpora a prepájanie účastníkov. Okrem výučby bude dr. Cápay získané materiály ďalej spracovávať. Plánuje aktivity sformulovať aj do širšej publikácie a poskytnúť učiteľom pod otvorenou licenciou, respektíve vytvoriť webovú doménu, na ktorej bude tieto materiály postupne publikovať.
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: archív M. C.