L3-banner-media

UKF mala zastúpenie aj na Svetovej univerziáde

Júl je nabitý športovými podujatiami. Okrem Majstrovstiev Európy do 23 rokov vo Švédsku sme mali zastúpenie aj na Letnej svetovej univerziáde v Taliansku. UKF reprezentovali dvaja študenti – v atletike Lukáš Púchovský a v modernej gymnastike Xénia Kilianová.
Jubilejný 30. ročník podujatia sa konal v talianskom meste Neapol od 3. do 14. júla 2019. Slovensko na nej reprezentovalo 59 športovcov. Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre zastupoval študent informatiky Lukáš Púchovský, ktorý pretekal v behu na 100 a 200 m a študentka anglického jazyka a kultúry a ruského jazyka a kultúry Xénia Kilianová, ktorá sa venuje modernej gymnastike.
Univerziáda Kilianová
Lukáš sa z kvalifikácie prebojoval do rozbehov, keď časom 10.91 s vyhral druhý beh. V šiestom rozbehu napokon obsadil 8. priečku s časom 10.92 s, čo mu v celkovom zúčtovaní stačilo na 46. pozíciu. V ôsmom rozbehu na 200 m skončil na 7. mieste s časom 22.03 s, ktorý mu priniesol celkové 38. miesto.
Xénia Kilianová na šampionáte súťažila vo viacboji, v ktorom sa so ziskom 56,900 bodu umiestnila na 20. pozícii. Zostava s loptou (15,750 b) a zostava so stuhou (14,200 b) jej priniesli 18. priečku, za obruč získala 14,650 bodu, čo stačilo na 20. miesto a za zostavu s kužeľmi 12,300 bodu (27. miesto).
Unikátny šampionát
Xénia sa na univerziáde predstavila už druhýkrát. Pred dvomi rokmi sa v Taipei na Taiwane umiestnila na 15. pozícii. Tohtoročný šampionát neprebiehal presne podľa jej predstáv. „S výsledkami nie som úplne spokojná, nepodarilo sa mi to tak, ako som si to predstavovala, ale taký je šport. Raz to vyjde, inokedy nie,“ hodnotí svoju účasť gymnastka.
Napriek tomu však podujatie vidí v čo najlepšom svetle. „Dojmy sú dobré, univerziáda je unikátna tým, že je to podujatie, ktoré spája veľa športov, športovci bývajú spolu v športovej dedine (ktorá ale teraz bola na lodiach v prístave, čo bolo super). Čiže to nie je ako bežná súťaž v gymnastike, kde vidíte iba gymnastky, ich trénerky a rozhodkyne, stále tie isté tváre,“ opisuje Xénia.
Študentka Filozofickej fakulty v tréningoch nepoľaví ani v najbližších mesiacoch. Čaká ju ďalšie veľké podujatie. „Cez leto sa idem ďalej pripravovať na majstrovstvá sveta, ktoré budú v septembri v azerbajdžanskom Baku,“ dodáva zverenkyňa Ľubov Kilianovej.
univerziáda Púchovský
Silní súperi, veľká motivácia
Naopak v Lukášovom prípade išlo o prvé väčšie podujatie. Odnáša si z neho skúsenosti v oblasti samotného športu, ale aj organizácie. „Bola to moja premiéra nielen na svetovej univerziáde, ale aj celkovo na medzinárodnom podujatí takejto veľkosti. Zišlo sa tu veľa skvelých atlétov a ja som ich mohol sledovať na vlastné oči, učiť sa od nich a pretekať s nimi bok po boku. Skúsil som si navyše aj to, ako fungujú organizačné veci na takomto podujatí, takže celkovo som sa toho naučil veľa,“ ozrejmuje zverenec Petra Žňavu, absolventa UKF.
Pokiaľ ide o samotný beh, ani Lukáš nebol úplne spokojný. „Pravdu povediac nebežalo sa mi vôbec dobre, cítil som sa fyzicky v poriadku, len v mojom behu mi niečo chýbalo. Po predkvalifikácii, keď som sa spätne pozrel na svoj beh, povedal som si, že tam musím niečo zmeniť, no tá zmena bola výrazne na úkor techniky,“ opisuje.
Silná konkurencia je niekedy odstrašujúca, u Lukáša sa však stala práve hnacím motorom. „Súperi boli výborní, mohol som ich sledovať už pri rozcvičke a učiť sa od nich veľa vecí. Navyše s nimi pretekať mi dalo super motiváciu do budúcnosti,“ uzatvára mladý atlét.
Text: Mgr. Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: archív Xénie Kilianovej, Pavol Uhrin, Naďa Bendová

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo