Pripravili letnú akadémiu pre rómske deti

Občianske združenie Ďakujem – Paľikerav z Košíc pripravilo v spolupráci s Ústavom romologických štúdií Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF detskú akadémiu Romaversitas. „Naším cieľom je motivovať deti k vzdelávaniu,“ povedala Renáta Pankievičová, štatutárna zástupkyňa OZ Ďakujem – Paľikerav.
V utorok 13. augusta 2019 si dvadsiatka detí z Košíc a okolia na slávnostnej imatrikulácii prevzala imatrikulačné listy a hneď potom absolvovala dve prednášky o identite a kultúre Rómov s Dr. Miroslavou Čerešníkovou a Dr. Zuzanou Kumanovou.
letná rómska akdémia
Letná akadémia pokračovala v stredu prednáškou o kultúre olašských Rómov s Dr. Ivanou Šusterovou a vo štvrtok sa deti od Dr. Milana Samka dozvedia všetky zaujímavosti o rómskom jazyku.
Diplomy o absolvovaní letnej akadémie deťom odovzdá prorektor pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci doc. Miroslav Tvrdoň v piatok o 10.00 h na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva (Kraskova 1).
„Je našou povinnosťou podporovať vzdelávanie Rómov, aj to je dôvod, prečo sme návrh na spoluprácu od občianskeho združenia prijali. Chceme deťom sprostredkovať zážitok z Nitry a predovšetkým z našej univerzity. Ide o deti z chudobného prostredia, ktoré sa vo svojich životoch musia a ešte budú musieť vysporiadať s mnohými znevýhodneniami. Som rada, že im môžeme ukázať, že sú na našej škole vítané,“ vyjadrila sa doc. Jurina Rusnáková, riaditeľka Ústavu romologických štúdií FSVaZ.
letná rómska akadémia 2
Text a foto: Mgr. Beáta Danišová, FSVaZ – Ústav romologických štúdií