L3-banner-media

Pripravili letnú akadémiu pre rómske deti

Občianske združenie Ďakujem – Paľikerav z Košíc pripravilo v spolupráci s Ústavom romologických štúdií Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF detskú akadémiu Romaversitas. „Naším cieľom je motivovať deti k vzdelávaniu,“ povedala Renáta Pankievičová, štatutárna zástupkyňa OZ Ďakujem – Paľikerav.
V utorok 13. augusta 2019 si dvadsiatka detí z Košíc a okolia na slávnostnej imatrikulácii prevzala imatrikulačné listy a hneď potom absolvovala dve prednášky o identite a kultúre Rómov s Dr. Miroslavou Čerešníkovou a Dr. Zuzanou Kumanovou.
letná rómska akdémia
Letná akadémia pokračovala v stredu prednáškou o kultúre olašských Rómov s Dr. Ivanou Šusterovou a vo štvrtok sa deti od Dr. Milana Samka dozvedia všetky zaujímavosti o rómskom jazyku.
Diplomy o absolvovaní letnej akadémie deťom odovzdá prorektor pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci doc. Miroslav Tvrdoň v piatok o 10.00 h na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva (Kraskova 1).
„Je našou povinnosťou podporovať vzdelávanie Rómov, aj to je dôvod, prečo sme návrh na spoluprácu od občianskeho združenia prijali. Chceme deťom sprostredkovať zážitok z Nitry a predovšetkým z našej univerzity. Ide o deti z chudobného prostredia, ktoré sa vo svojich životoch musia a ešte budú musieť vysporiadať s mnohými znevýhodneniami. Som rada, že im môžeme ukázať, že sú na našej škole vítané,“ vyjadrila sa doc. Jurina Rusnáková, riaditeľka Ústavu romologických štúdií FSVaZ.
letná rómska akadémia 2
Text a foto: Mgr. Beáta Danišová, FSVaZ – Ústav romologických štúdií

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo