Memorandum o spolupráci slovenských univerzít

22. októbra 2019 sa na Technickej univerzite vo Zvolene stretli rektori deviatich slovenských univerzít, aby podpísali Memorandum o spolupráci slovenských univerzít. Vyjadrujú ním vôľu užšie spolupracovať v oblastiach vzdelávania a starostlivosti o študentov, vo výskumnej, vývojovej, umeleckej, projektovej a inej tvorivej činnosti, ako aj pri napĺňaní spoločenskej misie vysokých škôl. Zároveň ním deklarujú záujem vytvoriť Konzorcium slovenských univerzít, ktoré má združovať univerzity okolo geografického stredu Európy.
memorandum rektori
Lepšie postavenie v rankingoch, viac finančných zdrojov
Memorandum podpísali Technická univerzita vo Zvolene, Ekonomická univerzita v Bratislave, Trnavská univerzita v Trnave, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Katolícka univerzita v Ružomberku a Prešovská univerzita v Prešove.
Zriadenie konzorcia má viesť k zlepšeniu postavenia jeho členov v akademických rankingoch, medzinárodnej a úniovej spolupráci, ale aj navýšeniu ich finančných zdrojov. Konzorcium je prostriedkom, ktorý má slúžiť na posilnenie vzájomnej synergie kapacít členských univerzít, zároveň bude aktívne spolupracovať s ďalšími konzorciami a klastrami na Slovensku, v Európe a vo svete.
Desaťtisíce študentov, tisícky zamestnancov
Signatárske univerzity predstavujú päťdesiattisíc študentov a štyritisíc tvorivých zamestnancov. Výsledky vo vede a výskume dokumentuje viac ako osemtisíc vedeckých publikácií evidovaných za posledných 5 rokov v databáze Web of Science.
K memorandu o spolupráci bude možné pristúpiť aj po jeho podpise. Založenie konzorcia sa po diskusiách s partnermi a akademickými samosprávami očakáva v najbližšom období.
memorandum
Spracovala: Mgr. Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora