Vedenie UKF sa stretlo so zahraničnými študentmi

„Aby ste mali na čo spomínať a neľutovali svoje rozhodnutie prísť do Nitry a aby vám zostali kontakty s našimi študentmi a univerzitou,“ zakončil svoje uvítanie Erasmus študentov rektor univerzity prof. RNDr. Libor Vozár, CSc. Na stretnutie, ktoré sa konalo 6. novembra 2019 v Sieni Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, prišla nadmerná väčšina študentov, ktorí svoju alma mater na súčasný semester vymenili za priestory Nitry v rámci projektu Erasmus.
Stretnutie, na ktorom mohli študenti ochutnať naše typické pochúťky, ako sú slané pagáče alebo linecké koláčiky a osviežiť sa tradičnou slovenskou kofolou, zorganizovala prorektorka pre medzinárodné vzťahy PhDr. Martina Pavlíková, PhD., ktorá v rámci svojho príhovoru privítala zahraničných študentov na našej univerzite. Niektorým Erasmus študentom položila otázky, prečo si vybrali práve našu univerzitu a čo sa im zatiaľ najviac páči. Medzi vysokoškolákmi zo zahraničia prevládala odpoveď, že okrem štúdia na UKF sú veľmi spokojní najmä s ľuďmi v Nitre a s mestom všeobecne. Slovensko sa im páči a ich dojmy sú pozitívne.
erasmus stretnutie
Spomedzi 54 Erasmus študentov, ktorí v súčasnom zimnom semestri študujú na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre je najviac španielov (11), na druhom mieste sú erasmáci z Ruska (8) a na treťom mieste je Portugalsko spoločne s Ukrajinou s počtom 6 študentov. Zvyšok tvoria študenti z Belgicka, Francúzska, Gruzínska, Poľska, Bieloruska, Českej republiky, Maďarska, Srbska a Turecka.
Počas toho, ako mohli študenti vyskúšať tradičné slovenské pochúťky im prorektorka pre medzinárodné vzťahy prehrala krátke video o najkrajších miestach na Slovensku. S nadšením zistila, že mnohí spomedzi Erasmus študentov viaceré z miest už navštívili vo svojom vlastnom záujme. Aby však zahraniční vysokoškoláci mohli vidieť čo najviac a dostať sa do každého krásneho kúta Slovenska, Oddelenie pre medzinárodné vzťahy pre nich pripravilo dva výlety. Pôjde sa do Komárna a do Trenčína, kde sa cudzinci ešte viac oboznámia s našou kultúrou a tradíciami, ktoré obe mestá ponúkajú. V čase výletu do Trenčína sa dokonca budú konať vianočné remeselné trhy, takže erasmáci zažijú krásnu slovenskú atmosféru Vianoc s pravými remeselnými výrobkami z našej krajiny.
erasmus stretnutie sien
Na udalosti bola okrem rektora UKF pozvaná aj vedúca Oddelenia pre medzinárodné vzťahy Ing. Silvia Hrozenská, PhD., ako aj ďalší zamestnanci OMV. Prizvaná bola aj univerzitná sekcia ESN (Erasmus Student Network), ktorá združuje Erasmus študentov v Nitre a pravidelne pre nich pripravuje rôzne zaujímavé aktivity. Sekciu ESN na podujatí reprezentovala jej prezidentka v Nitre Tímea Holúbková a niektorí ďalší členovia.
Text: Mgr. Ľubica Račeková – doktorandka Katedry žurnalistiky FF, Mgr. Patrik Lenghart – doktorand Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy FF
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií