S Judithou Hermannovou o literatúre a slobode

13. novembra 2019 zavítala na Katedru germanistiky FF UKF nemecká prozaička svetového mena Judith Hermannová (49). Autorského čítania, ktoré moderoval spisovateľ a vedúci informačného strediska a knižnice Goetheho inštitútu v Bratislave Michal Hvorecký, sa okrem študentov germanistiky a translatológie domovskej univerzity zúčastnili aj žiaci Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre.
Judith Hermannová vstúpila do čitateľského povedomia už zbierkou poviedok Sommerhaus, später (Letný dom, neskôr, 1998). U kritikov si za ňu vyslúžila nebývalé uznanie, korunované okrem iného prestížnou Kleistovou cenou. O sugestívnosti, ale aj filozofickej hĺbke obrazov naoko banálnych a plytkých vzťahov, iskriacich medzi vekovo mladými, no mentálne zrelými protagonistami, svedčí aj fakt, že titulná poviedka sa v Nemecku stala súčasťou maturitnej otázky, a to dokonca na úkor Goetheho Fausta.
Judith Hermann
Po prečítaní úryvku z Hermannovej novšej knižky Nichts als Gespenster (Nič, len prízraky, 2003), ktorej poviedky boli aj sfilmované, sa v publiku rozprúdila živá debata. Vyplynulo z nej, že katarzný účinok príbehov autorka dosahuje najmä citlivým narábaním s medziriadkovým priestorom, mlčaním, náznakovosťou, explicitným nevypovedaním toho, čo sa vypovedať nedá. Takto aktivizuje čitateľovu fantáziu, aby sa s protagonistami identifikoval sám, uvoľňuje z jeho podvedomia spomienky na síce iba tušené, no i tak dôverne známe momenty.
Podujatie bolo obohacujúce nielen z literárneho či literárnovedného, ale aj z kultúrneho a spoločensko-politického hľadiska, v ktorom kľúčovú úlohu zohráva osobná a národná pamäť. V kontexte nedávnych osláv tridsiateho výročia Nežnej revolúcie Judith Hermannová ako rodená Berlínčanka priliehavo zhodnotila vývoj aj vo svojom meste, pričom sa nezabudla podeliť o osobné zážitky krátko po páde Berlínskeho múru 9. novembra 1989. V predstihu nám tým priblížila atmosféru, ktorej sme sa o niekoľko dní neskôr mohli nadýchnuť aj u nás.
Text: Mgr. Ján Čakanek, PhD., FF – Katedra germanistiky
Foto: Mgr. Peter Horváth, FF – Dekanát