Erasmus Village priniesla virtuálnu cestu svetom

Súčasťou Študentských dní nitrianskych univerzít je aj obľúbená akcia Erasmus Village, vďaka ktorej, zahraniční študenti študujúci na SPU a UKF v rámci programov Erasmus+, bilaterálnej či v rámci inej medzinárodnej spolupráce, ponúkli prostredníctvom expozícií a prezentácií svojich krajín a univerzít zaujímavé informácie „z prvej ruky“. Záujemcovia o študijné pobyty v zahraničí, ale aj ostatní návštevníci podujatia, mali možnosť v jeden deň virtuálne „precestovať" značnú časť celého sveta, spoznať tradície iných krajín, a tiež hlasovať o najzaujímavejší stánok.
erasmus village SDNU erasmus village 2
Na podujatí, ktoré organizačne pripravila Kancelária zahraničných vzťahov a medzinárodných vzdelávacích programov SPU v Nitre a Oddelenie pre medzinárodné vzťahy UKF, prvýkrát participovalo aj Mesto Nitra a Miesto prvého kontaktu pre cudzincov a občanov mesta Nitra COMIN, zriadené v klientskom centre na Mestskom úrade v Nitre. COMIN ako prvé na Slovensku poskytuje poradenstvo a pomoc cudzincom, ktorí sú na Slovensku legálne, napríklad ako zamestnanci firiem alebo študenti. Podujatie bolo realizované aj v spolupráci Erasmus Student Network (ESN) na SPU a UKF.
Erasmus Village 2019 sa uskutočnila v priestoroch pod Aulou SPU. Podujatie slávnostne zahájil prorektor SPU pre strategický rozvoj doc. Drahoslav Lančarič. Následne sa účastníkom prihovorila prorektorka pre medzinárodné vzťahy UKF PhDr. Martina Pavlíková, PhD., zástupkyňa mesta Ing. Miriam Horníková a veľvyslanec Španielska na Slovensku J. E. Luis Belzuz de los Ríos.
erasmus village spolocna
Na Erasmus Village 2019 sa zúčastnili zahraniční Erasmus+ študenti, ktorí študujú na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite a na Univerzite Konštantína Filozofa z rôznych krajín – z Mexika, Uzbekistanu, Kolumbie, Španielska, Turecka, Českej republiky, Japonska, Francúzska a ďalších. Študenti sa počas podujatia zúčastnili aj na vedomostnom kvíze, ktorý sa týkal zaujímavých faktov o Slovensku, ako aj krajín, z ktorých študenti pochádzajú.
Na záver boli vyhlásené výsledky súťaže o najlepší stánok, ktorý najlepšie prezentoval kultúru a kulinárske dobroty štátu, z ktorého študenti pochádzajú. Najviac zaujal turecký stánok, v rámci ktorého študenti hosťom podávali tradičnú tureckú kávu a tradičné turecké sladkosti, druhé miesto patrilo španielskemu stánku s typickými špecialitami španielskej kuchyne, tretie miesto obsadili študenti z Kolumbie. Zaujal aj francúzsky stánok, kde študenti pripravili tradičné francúzske palacinky, ktorými pohostili prítomných študentov SPU a UKF.
erasmus village 1
Toto študentské podujatie motivuje k Erasmus mobilitám, dvíha medzinárodné povedomie, a prezentuje iné krajiny a kultúry, ktoré majú študenti UKF a SPU vďaka programu Erasmus+ možnosť osobne spoznať.
Text a foto v texte: Ing. Silvia Hrozenská, PhD., R – Oddelenia pre medzinárodné vzťahy
Fotogaléria: Lubo Balko, R – Oddelenie médií