Na FSVaZ hovorili o význame odpustenia

V rámci Študentských dní nitrianskych univerzít prebiehala 18. novembra 2019 na Katedre sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ UKF prednáška PhDr. et Mgr. Mareka Vadrnu, ktorý priblížil význam odpustenia vo vzťahu detí vyrastajúcich v centrách pre deti a rodiny (pôvodný názov detské domovy) k ich biologickým rodičom.
PhDr. et Mgr. Marek Vadrna pracuje v mimovládnej organizácii Úsmev ako dar, ktorá sa už 37 rokov venuje práci s deťmi v ústavnej starostlivosti. Predstavil nové prístupy, ktoré sú zamerané na ošetrenie psychických zranení u detí, na naplnenie ich potrieb a v konečnom dôsledku sú zamerané na pomoc pri vysporiadaní sa s ťaživou minulosťou. Interaktívnou a pútavou formou predstavil študentom príklady dobrej praxe, kedy deti a mladí ľudia dokázali odpustiť svojim rodičom, že vyrastali v detských domovoch a boli neskôr schopní naplno, nezaťažene prežívať svoj ďalší život. Poukázal na skutočnosť, že odpustenie je mnohokrát dlhodobým procesom, počas ktorého sa deti na rodičov veľmi hnevajú a nechcú im odpustiť, pretože sú príliš zranené. Priblížil, aké ďalšie pocity deti v takomto procese prežívajú a ozrejmil faktory, ktoré môžu u detí proces odpustenia podporiť. Prednáška vyvolala u študentov záujem o bližšie spoznanie tejto problematiky a prejavili záujem o ďalšie stretnutie s prednášajúcim hosťom aj v budúcnosti.
odpustenie SDNU
Text a foto: PhDr. Katarína Minarovičová, PhD., FSVaZ – Katedra sociálnej práce a sociálnych vied