L3-banner-media

Naučte sa bojovať proti stresu

V dnešnej dobe snáď niet človeka, ktorý by neprežíval stres. V menšej či väčšej miere sa s ním stretávame dennodenne v práci, počas štúdia, ale aj doma, u lekára a v rôznych životných situáciách. Každý z nás stres prežíva inak, a práve pre tých, ktorí si s ním nevedia rady, bol určený workshop, venovaný možnostiam posilňovania odolnosti voči nemu.
Workshop, ktorý sa konal 26. novembra 2019 v priestoroch Poradenského a servisného centra UKF, pripravili traja doktorandi psychológie na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva UKF – Katarína Dančová, Mária Jančiarová a Jaroslav Lukáč. Podujatie rozdelili do troch častí, počas ktorých účastníkom podali základné informácie o strese a jeho prežívaní, ale najmä ponúkli niekoľko možností, ako sa so stresom popasovať.
workshop stres lektori
„Workshop je zameraný na stres, ale najmä na to, ako sa s tým stresom možno vysporiadať, ako nájsť nejaké účinné techniky toho, aby sme vedeli náročné životné situácie zvládnuť v každodennom živote,“ priblížila zámer podujatia doktorandka Mária Jančiarová.
Na workshope sa stretli študenti rôznych odborov, ale aj pracujúci ľudia. Všetci sa zhodli na tom, že stres prežívajú každý deň, či už pred odovzdávaním seminárnych alebo záverečných prác, v práci pri plnení „deadlinov“, alebo pri vystupovaní pred mnohými ľuďmi. Stres sa u nich prejavuje najmä somaticky – potením dlaní, búšením srdca, neustálou potrebou niečo robiť, hýbať sa a pod. Všetci hľadali odpoveď na otázku, ako tieto prejavy zmierniť a ostať aj v napätých situáciách v pokoji.
Mind Full alebo Mindful?
Po úvodnom predstavovaní a malej dávke teórie prešli organizátori workshopu k samotným metódam boja proti stresu. Jednou z nich bolo cvičenie mindfulness, čiže všímavosti. Ide o techniku starú tisícky rokov, ktorá vychádza z budhizmu. Spočíva v tom, že sa na čas zastavíme a bez akéhokoľvek hodnotenia budeme vnímať prítomný okamih, v ktorom sa sústredíme na svoje telo, podnety, ktoré vnímame jednotlivými zmyslami či vlastné myslenie.
Práve túto metódu zvyčajne využíva aj jeden z lektorov, Jaroslav Lukáč. „Keďže na šport nemám momentálne vôbec čas, tak sa zameriavam skôr na mindfulness cvičenia, ktorým sa snažím venovať kedykoľvek, keď mi to počas dňa napadne, alebo keď pociťujem zvýšený stres.“
workshop stres cvičenie
Význam cvičenia ozrejmuje aj Mária Jančiarová. „V každodennom živote máme chvíľky, ktoré trávime v podstate pasívne, čiže je dobré tieto chvíle identifikovať, nájsť a snažiť sa ich využiť pre svoj prospech. Už len tým, že 10 minút v autobuse budem robiť nejaké mindfulness cvičenie, ako sústredenie sa na svoj dych, voľne nechať myšlienky plynúť a vyčistiť si trochu myseľ, alebo navodenie akejkoľvek príjemnej predstavy nám pomôže na chvíľku odísť z hektického života a zlepší náladu.“
Uvoľnite sa, prosím
Ďalšou z metód je relaxácia. Ako poznamenali organizátori workshopu, tento pojem vznikol vo fyziológii a znamenal uvoľnenie svalových vlákien. Dnes si však pod ním predstavujeme fyzické aj psychické uvoľnenie.
„Posaďte sa čo najpohodlnejšie. Môžete si zatvoriť oči a celú dobu ich mať zatvorené, ak chcete. Nasledujúce minúty budete spojení s vaším vnútrom.“ Týmito slovami začala Katarína Dančová relaxačné cvičenie, vďaka ktorému sa účastníci workshopu snažili čo najviac upokojiť a načerpať energiu.
Relaxácia je počas bežných dní obľúbená aj u Jara. „Okrem mindfulness cvičenia sa občas večer venujem relaxácii, ale nemám z toho nejaký pevný zvyk, hoci som sa o to už snažil. Tiež to netreba preháňať a pociťovať kvôli tomu nejaké extrémne výčitky, aby človek zas len nezvyšoval nároky na seba,“ vysvetľuje doktorand psychológie.
Fantázii sa medze nekladú
Skvelou metódou na odbúranie stresu a napätia je, samozrejme, šport či iná fyzická aktivita. Niekedy postačí len obyčajná prechádzka. Iní radi relaxujú pri knihe, hudbe alebo domácich prácach, niekoho upokojí čas strávený so zvieratami.
„Mne pomáha často hudba, moje dva psy majú úplne antistresové účinky a pred spánkom u mňa funguje navodenie si predstavy bezpečného miesta, kedy viem úplne vypnúť a vyčistiť si myseľ,“ delí sa o ďalšie nápady Majka.
Jeden tip pridáva aj Jaro: „Čo sa týka inej aktivity, tiež sa mi osvedčilo nájsť si nejakú príjemnú spomienku, ku ktorej sa človek môže v prípade napätia vrátiť.“
workshop stres
Čo však robiť v situácii, keď naozaj nemáme čas na žiadne cvičenie?
Je dôležité pamätať si, že vždy prídu situácie, kedy človek nemá čas ani priestor na praktizovanie akýchkoľvek cvičení a techník, a teda je potrebné tej situácii čeliť so všetkým, čo prináša. Vtedy mi pomáha napríklad myšlienka na to, že žiadna situácia netrvá večne a skôr či neskôr prejde,“ opisuje svoje metódy Jaro.
Majka má na to podobný názor. „Keď sa nám nakopia povinnosti, tak si ich treba roztriediť naozaj podľa urgentnosti a bojovať s nimi postupne. Aj keď sa hovorí, že ľudia dokážu byť multitasking, nie je to až taká pravda. A treba mať na zreteli, že keď nejde o život nejde o nič.“
Plánujú ďalší workshop
Ako odznelo v závere workshopu, presný tip, ako stres zvládať vám nedá nikto. Každý človek je individuálny a platí na neho niečo iné. Techniky prezentované na workshope sú ale dosť rozšírené, obľúbené a pomáhajú mnohým. Ak by ste sa o nich a o celej téme radi dozvedeli viac, prípadne si chcete spomínané cvičenia vyskúšať pod dohľadom odborníkov, organizátori prišli s dobrou správou.
„Aj v reakcii na pozitívnu spätnú väzbu, ktorej sa nám dostalo po predchádzajúcom workshope, sme si povedali, že by sme ho mohli zopakovať. Presný termín však ešte nemáme stanovený. Taktiež sme otvorení aj témam, ktoré na tomto workshope neodzneli, ako napríklad time management, ale aj iným nápadom,“ prezradil Jaro.
Doktorandov však môžete kontaktovať aj prostredníctvom Poradenského a servisného centra UKF, v ktorom pôsobí Mária Jančiarová.
Text a foto: Mgr. Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo