Výskumná spolupráca s fínskou univerzitou

Koncom novembra 2019 sme na Katedre ošetrovateľstva FSVaZ UKF v Nitre privítali kolegyne z Univerzity v Turku z Fínska – prof. Riittu Suhonen, PhD. (riaditeľku Katedry ošetrovateľstva), Heli Virtanen, PhD., a prof. Leenu Salminen, PhD. Univerzita v Turku je druhou najväčšou univerzitou vo Fínsku.
Stretnutie s kolegyňami z Fínska nadväzovalo na predchádzajúcu spoluprácu v oblasti výskumu v ošetrovateľstve pod grantovou schémou APVV projektu Researching Complex Interventions for Nursing. Obsahovými témami odborného programu boli dve oblasti: 1. skúsenosti s realizáciou medzinárodných výskumných projektov a rozvíjanie medzinárodnej spolupráce; 2. systém vzdelávania ošetrovateľstva vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania vo Fínsku a možnosti výmenných pobytov a stáží pre pedagógov a študentov. Vytvorenie Európskej interdisciplinárnej siete výskumníkov v ošetrovateľstve a zdieľanie vedomostí a expertíz ošetrovateľských výskumníkov v Európe považujeme za kľúčové aktivity pre rozvoj ošetrovateľstva ako vedného odboru. S kolegyňami sme diskutovali o potrebných stratégiách, ktoré musíme na Slovensku zrealizovať za účelom dosiahnutia špičkovej vedeckovýskumnej a odbornej úrovne, aká je už v niektorých európskych krajinách realitou, vrátane Fínska.
finsko fsvaz
V poradí už tretia zahraničná návšteva na Katedre ošetrovateľstva FSVaZ v priebehu posledných dvoch rokov bola možná aj vďaka podpore celouniverzitného projektu „Internacionalizácia procesu vzdelávania a akademického prostredia na UKF v Nitre“ (projekt č. 001UKF-2/2016), ktorého koordináciu v rámci FSVaZ zabezpečuje prof. PhDr. Tomáš Sollár, PhD.
Text: doc. PhDr. Andrea Solgajová, PhD., FSVaZ – Katedra ošetrovateľstva
Foto: Stanislav Chovanec, FSVaZ – Dekanát