Vianočné posolstvo na univerzite po štvrtýkrát

V predvianočnom čase sa na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre stretli klienti a zamestnanci zariadení sociálnych služieb so študentmi i pracovníkmi našej školy. Príležitosťou bolo charitatívne podujatie Originálne Vianoce: Vianočné posolstvo – darovať a byť obdarovaný. Konalo sa v utorok 10. decembra 2019 v priestoroch hlavnej budovy UKF na Tr. A. Hlinku, v stredu 11. decembra od 10. do 14. h sa rovnaká akcia uskutoční na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva na Kraskovej ulici 1.
Dobročinné podujatia pripravili naša univerzita, Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva UKF v spolupráci s Oddelením pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci UKF a Nitrianskym samosprávnym krajom (NSK).
Obdarovanie je obojstranné
Na výstave výrobkov s vianočnou tematikou sa v oboch spomínaných priestoroch prezentujú klienti zo 14 zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK. V utorok 10. decembra sa sedem z nich predstavilo vo vestibule hlavnej budovy UKF – boli to ZSS Viničky Nitra, Fénix Levice, Penzión Topoľčany, Kamilka Maňa, Vek nádeje Nové Zámky, Magnólia Hurbanovo a Jeseň života Levice. Ďalších sedem svoje výrobky predstaví zajtra v priestoroch FSVaZ na Kraskovej 1.
vianočné posolstvo
Klienti ponúkali snehuliaky, stromčeky, anjeliky, zvončeky, svietniky, vianočné vence a mnoho iného. Všetky tieto krásne, vlastnoručne vyrobené vianočné dekorácie si od nich mohli záujemcovia kúpiť pre seba či ako darček pre svojich blízkych. Nielenže im spríjemnia sviatočné dni, ale zároveň im dajú dobrý pocit, že niekomu pomohli a tiež že vyjadrili uznanie a ocenenie práce, fantázie a šikovnosti rúk týchto ľudí. Obdarovanie je vždy obojstranné...
„Klienti prezentujú výrobky vlastnej tvorivosti a ich kúpou môžu zamestnanci či študenti školy, ale aj záujemcovia z verejnosti, obdarovať týchto ľudí, ktorí venovali svoj čas, chuť a energiu do prípravy originálnych vianočných darčekov,“ hovorí PhDr. Katarína Minarovičová, PhD., zástupkyňa vedúcej Katedry sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ UKF v Nitre.
„Reakcie na toto podujatie bývajú vždy veľmi pozitívne. Jeho návštevníci sa môžu na chvíľku zastaviť a zamyslieť sa nad tým, že sú, bohužiaľ, ľudia, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu žiť vo svojom rodinnom prostredí a sú odkázaní na starostlivosť sociálnych služieb. Toto podujatie má teda viacej rozmerov – sociálny, ľudský, benefičný i vianočný charitatívny s duchovným posolstvom.“
vianočné posolstvo akcia
Ako PhDr. Minarovičová doplnila, akcia je zároveň priestorom pre zamestnancov a hlavne klientov ZSS, ktorí sa sporadicky stretávajú na rôznych podujatiach. Teraz majú príležitosť byť opäť spolu a zdieľať svoje osobné príbehy, skúsenosti, zážitky, ale aj slávnostnejšiu náladu pred blížiacimi sa Vianocami. Klienti zároveň na chvíľu pookrejú v spoločnosti mladých ľudí, študentov univerzity.
„Na škole máme viacej humanitných odborov, kde sa študenti dostávajú do priameho kontaktu s touto cieľovou skupinou – klientmi zariadení sociálnych služieb. Neskôr s nimi možno budú dochádzať do styku aj v rámci svojej profesie,“ poznamenala PhDr. Minarovičová.
Kapustnica pre ľudí bez domova
Súčasťou akcie Vianočné posolstvo je tento rok aj študentská aktivita s názvom Daruj kúsok Vianoc kúpou sladkého potešenia. Ako informovala PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD., prodekanka pre vonkajšie vzťahy a rozvoj FSVaZ, študentky prvého ročníka študijného programu sociálne služby a poradenstvo v Ústave romologických štúdií FSVaZ UKF sa týmto dobrovoľníckym podujatím rozhodli pomôcť ľuďom bez domova. Výťažok z predaja sladkostí 10. a 11. decembra na pôde UKF a FSVaZ bude použitý na nákup surovín. Z nich uvaria vianočnú kapustnicu, ktorá 20. decembra v nízkoprahovom dennom centre v Nitre zohreje ľudí bez domova.
„Veríme, že posolstvo tohto podujatia sa nekončí dnes či zajtra, ale jeho zmysel sa symbolicky prenesie až k príprave jedla pre ľudí bez domova, ktorí budú môcť tiež zažiť úžitok dobrej vôle iných ľudí,“ dodala na záver PhDr. Minarovičová.
Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: JČ, JK