FSŠ nadviazala novú výskumnú spoluprácu

4. decembra 2019 sme na Fakulte stredoeurópskych štúdií privítali PhDr. Hanne-Lore Bobákovú, Ph.D., a PhDr. Krystýnu Heinz, pracovníčky Katedry cestovního ruchu a volnočasových aktivit Slezské univerzity v Opave, Obchodně podnikatelskej fakulty so sídlom v Karvinej, ktorá je zameraná na vzdelávanie odborníkov v ekonomických, finančných, sociálnych a správnych študijných odboroch a odboroch zameraných na informatiku v ekonómii. Za FSŠ sa stretnutia zúčastnila PhDr. Zuzana Palenčíková, PhD., a Mgr. Zuzana Sándorová, PhD., z Katedry cestovného ruchu a Mgr. Dominika Hlavinová-Tekeliová, PhD., z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr.
FSŠ spolupráca
Obsahom spoločného stretnutia bola diskusia a výmena skúseností z oblasti vysokoškolského vzdelávania v cestovnom ruchu, konkrétne v oblasti výučby cudzích jazykov so zameraním na interkultúrnu komunikáciu a výučbu odborného cudzieho jazyka pre potreby súčasnej hospodárskej praxe. Súčasťou stretnutia bolo i hľadanie styčných bodov pre budúcu spoluprácu v oblasti výmenných prednáškových pobytov a stáží pedagógov i študentov prostredníctvom programu Erasmus+, spoločného vedeckého výskumu, projektovej a publikačnej činnosti.
Na základe bohatej diskusie boli identifikované prieniky záujmov obidvoch fakúlt a boli dohodnuté konkrétne aktivity pre nadchádzajúci rok 2020: podpísanie dohody o spolupráci v rámci programu Erasmus+ na roky 2021 – 2027 a zahájenie spoločného výskumu interkultúrnej komunikácie a interkultúrnej diverzity so zameraním na zahraničných študentov v odbore cestovný ruch. Z dlhodobého hľadiska sa javí ako perspektívna spolupráca obidvoch fakúlt v rámci spoločných medzinárodných výskumných projektov, výmenných prednáškových a študijných pobytov študentov a pedagógov, účasti na konferenciách a spoločnej publikačnej činnosti.
Touto cestou ďakujeme kolegyniam z Karvinej za prejavený záujem o spoluprácu s našou fakultou a tešíme sa na spoločné stretnutia v rámci plánovaných aktivít aj mimo nich.
FSŠ spolupráca CZ
Text: PhDr. Zuzana Palenčíková, PhD., Mgr. Zuzana Sándorová, PhD., FSŠ – Katedra cestovného ruchu
Foto: Mgr. Monika Ďurásová, FSŠ – Katedra cestovného ruchu