Turné Akademického speváckeho zboru

Univerzitný Akademický spevácky zbor i v roku 2019 absolvoval tradičné predvianočné turné, aby obyvateľom Nitry, ale i ďalších lokalít, spríjemnil predvianočný adventný čas. 11. decembra 2019 sa predstavil v rámci svojho už tradičného vianočného koncertu v nitrianskej Synagóge. Následne 14. decembra absolvoval dva koncerty v Kláštore Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého v Ivanke pri Nitre a v Kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Zlatých Moravciach. Koncertné turné uzavrel 15. decembra vystúpením v Kostole sv. Ladislava v Nitre. Dirigent a zbormajster Marek Štrbák pripravil v spolupráci s Komorným orchestrom ZOE (umelecký vedúci Samuel Mikláš) nevšedný, no po umeleckej stránke mimoriadne hodnotný repertoár.
Ivanka Nitra Vianočný koncert 02
Koncert v Kláštore Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého v Ivanke pri Nitre.
Úvod programu patril citlivej a štýlovej interpretácii Kánonickej sonáty č. 1 G dur TWV 40:118 od Georga Philippa Telemanna v podaní študentiek Kataríny Mazúrovej (flauta) a Magdalény Dzurňákovej (husle). Študentka Dominika Szabóová mimoriadne vrúcne a lyricky v sprievode orchestra zaspievala piesne Vánoční rosička, Vánoční vinšovaná pošta a Vánoční magnet a střelec od Adama Michnu z Otradovic. Profesionálni hudobníci Komorného orchestra ZOE dotvorili atmosféru vystúpení nežnou interpretáciou Larga z Concerta grossa č. 8 g mol op. 6 od Arcangela Corelliho. Jedným z vrcholov dramaturgie bol Telemannov Koncert pre zobcovú flautu, priečnu flautu, dvoje huslí, violu a basso continuo TWV 52:e1. Bravúrna a strhujúca interpretácia flautistiek Kateřiny Sáčkovej a Andrey Milecovej spĺňala najvyššie profesionálne kritériá. Hosťom koncertu bol aj Detský spevácky zbor Arrowroses zo SZUŠ Ars Studio v Nitre, ktorý založila a v súčasnosti stále vedie bývalá absolventka Katedry hudby PF UKF Veronika Kačkovičová. V ich ľúbivom podaní zaznela pieseň Sem pospěšte, nemeškajte slovenského skladateľa Juraja Pavlína Bajana. Speváčky a speváci Akademického speváckeho zboru UKF v Nitre vzápätí predviedli známe Joy to the World od Georga Friedricha Händla a následne spolu s detským zborom skladbu Wohl mir, dass ich Jesum habe z kantáty Herz und Mund und Tat und Leben BWV 147 od Johanna Sebastiana Bacha.
Piaristi Kostol Nitra Vianočný koncert 04
Koncert v Kostole sv. Ladislava v Nitre.
Vrcholom a záverečným dielom programu bola Malá vianočná omša pre cisárovnú pre spevácky zbor, flautu, sláčikový orchester a organ. Táto kompozícia má nezvyčajnú históriu – vytvorila ju neznáma žena zo Slovenska a darovala pátrovi Carlovi Maria Andlauovi (1865 – 1935), ktorý bol blízkym priateľom cisárovnej Zity Habsburg-Lothringen. Nadšený melodickosťou a výrazovosťou diela páter Andlau preložil pôvodný slovenský text do nemeckého jazyka a v roku 1923, kedy sa cisárska rodina nachádzala v španielskom exile, venoval omšu priamo cisárovnej. Viac než dvadsať rokov ju celá rodina spievala počas vianočných sviatkov. Vďaka Rodolphovi von Habsburg-Lothringen (1919 – 2010) bola omša vydaná v rakúskom vydavateľstve Doblinger. Zásluhou Veroniky Kačkovičovej bol text omše opäť prebásnený do slovenčiny a jeden z našich malých hudobných pokladov sa po mnohých rokoch „vrátil domov“. Sme hrdí, že práve v podaní našich študentiek a študentov sa mohla konať obnovená slovenská premiéra tejto omše.
Každé vystúpenie sa odohrávalo v osobitej atmosfére, oduševnený a koncentrovaný výkon všetkých umelcov bol vždy odmenený dlhým aplauzom a standing ovation. Srdečná a pochvalná odozva poslucháčov svedčí o tom, že naša univerzita dokáže ponúknuť vysokú úroveň aj v oblasti umeleckej činnosti.
Zlaté Moravce Vianočný koncert 05
Koncert v Kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Zlatých Moravciach.
Slová vďaky patria všetkým študentkám a študentom, ktorí zodpovedne pristúpili k naštudovaniu repertoáru a boli ochotní rozdávať radosť napriek mnohým ďalším študijným povinnostiam a predvianočnému zhonu. Zároveň patrí srdečná a úprimná vďaka Dekanátu PF UKF v Nitre a vedeniu Katedry hudby PF UKF v Nitre, bez podpory ktorých by podujatia tohto druhu nebolo možné realizovať. Pevne veríme, že naši mladí umelci budú svoju alma mater reprezentovať rovnako skvelým spôsobom aj v budúcnosti.
Text: Mgr. art. Marek Štrbák, PhD., PF – Katedra hudby