Návšteva diplomata Branislava Hitku

Na pozvanie prorektorky pre medzinárodné vzťahy UKF Dr. Martiny Pavlíkovej, PhD., navštívil rektora UKF prof. RNDr. Libora Vozára, CSc., diplomat Branislav Hitka, ktorý pôsobil ako veľvyslanec SR v Brazílii v rokoch 1994 – 1998 a v rokoch 2008 – 2012, v Mexiku v rokoch 2001 – 2005 a v Argentíne v rokoch 2015 – 2019. Na pracovnom stretnutí bol prítomný aj dekan FPV prof. RNDr. František Petrovič, PhD.
hitka
Pán Hitka informoval vedenie univerzity o jeho aktivitách veľvyslanca v Latinskej Amerike. Zároveň vyjadril potešenie z pokračujúcej spolupráce UKF s univerzitami v Argentíne, Čile a v štátoch Paraguaj a Uruaguaj. Výsledkom tejto spolupráce sú nielen bilaterálne zmluvy, ale aj kultúrna a vedecká spolupráca. Dekan Petrovič informoval rektora UKF a emeritného veľvyslanca SR pána Hitku o výsledkoch konkrétnej vedeckej spolupráce FPV s univerzitami v Čile (Santiago de Chile a Vaiparaiso), ktorá sa začala aj vďaka podpore pána Hitku, keď pôsobil v Buenos Aires.
Prorektorka Pavlíková poďakovala pánovi Hitkovi za podporu aktivít a za spoluprácu so Slovenským spolkom v Berisso. Pán Hitka podporil spoluprácu UKF s univerzitami Latinskej Ameriky v čo najvyššej miere a dodal: "Počas môjho pôsobenia vo funkcii veľvyslanca v Argentíne som sa snažil napomáhať v nadväzovaní kontaktov a v spolupráci medzi univerzitami na Slovensku a v Argentíne a ďalších krajinách v mojej diplomatickej pôsobnosti, v Čile, Peru, Paraguaji, Uruguaji a v Bolívii. Myslím, že Univerzita Konštantína Filozofa bola v tomto smere veľmi aktívna, o čom svedčí celý rad užitočných rokovaní s partnermi v juhoamerických štátoch a viacero podpísaných protokolov o spolupráci. Veľmi pozitívne hodnotím aktivity UKF v tomto smere, a to nielen z pohľadu rozvoja spolupráce medzi univerzitami, ale aj z pohľadu širšieho kontextu rozvoja vzťahov medzi Slovenskom a krajinami na juhu Ameriky."
Prorektorka pre medzinárodné vzťahy v minulom akademickom roku pracovne navštívila rektorát University of Buenos Aires, University of San Martin a University of La Plata. Výsledkom jej návštevy je skutočnosť, že všetky univerzity následne podpísali bilaterálnu dohodu a medzinárodnej spolupráci s UKF.
hitka prednaska
Aktívnu a úspešnú spoluprácu s univerzitami v Argentíne v minulosti začal prof. Roman Králik /h-index 13, H-index 8/ riaditeľ Stredoeurópskeho výskumného ústavu Sørena Kierkegaarda v Nitre s prof. Mariou Binetti v oblasti filozofie. Výsledkom tejto spolupráce bolo množstvo databázovaných výstupov, účasť na medzinárodných vedeckých konferenciách, publikácie s ISBN University of Toronto, ako aj Erasmus školenie v rámci projektu Erasmus KA107.
Po spoločnom stretnutí rektora UKF a emeritného veľvyslanca pána Hitku sa uskutočnila prednáška pre študentov UKF s názvom Latinská Amerika – svetadiel paradoxov. Po zaujímavej prednáške nasledovala dlhá a zaujímavá diskusia so študentmi. Pán Hitka prisľúbil, že v budúcnosti opäť rád navštívi UKF a bude študentom prednášať o prírodných krásach Patagónie, Amazonského pralesa a Iguazu Falls.
Text: PhDr. Martina Pavlíková, PhD. – prorektorka pre medzinárodné vzťahy
Foto: Mgr. Jana Černáková, R – Oddelenie médií