Projekt SPOT programu Horizont 2020 začína

28. až 29. januára 2019 prebehlo na pôde Mendelevovej univerzity v Brne úvodné stretnutie k projektu s názvom Social and innovative Platform On Cultural Tourism and its potential towards deepening Europeanisation (SPOT) z prestížneho grantového programu Horizont 2020. Na projekte sa podieľajú celkovo pracovníci z 15 krajín. Do projektu sú z UKF zapojení štyria vedecko-pedagogickí pracovníci z Fakulty prírodných vied (RNDr. H. Kramáreková, PhD. – vedúca projektu, prof. RNDr. F. Petrovič, PhD., doc. RNDr. A. Krogmann, PhD., RNDr. L. Petrikovičová, PhD.) a jeden z Filozofickej fakulty (prof. PhDr. P. Ivanič, PhD.).
spot spot3
Celkový objem získaných finančných prostriedkov je 3 milióny eur. Na podujatí boli dohodnuté postupy pri riešení stanovených úloh s kolegami z participujúcich inštitúcií a vedúcimi jednotlivých pracovných balíčkov.
spot2
Cieľom projektu je vyvinúť nový prístup k porozumeniu i riešeniu problémov kultúrneho cestovného ruchu a podporovať rozvoj znevýhodnených oblastí. Na základe inovačného nástroja a digitálnej technológie projekt identifikuje vrstvy údajov, pričom využíva existujúcu prax. Riešitelia skúmajú vznikajúce formy kultúrneho cestovného ruchu, identifikujú príležitosti a vytvoria stratégie. Projekt pomôže identifikovať témy a oblasti, v ktorých môžu intervencie na miestnej, regionálnej, národnej a európskej úrovni pomôcť pri dosahovaní úspešného rozvoja kultúrneho cestovného ruchu.
spot4 spot5
Text a foto: prof. PhDr. Peter Ivanič, PhD., FF – Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda