Prednášky zamestnancov FPV na konferencii v Čile

Zamestnanci Fakulty prírodných vied UKF v Nitre – konkrétne Katedry ekológie a environmentalistiky – Ing. Regina Mišovičová, PhD., Henrich Grežo, PhD., a vedúci Katedry geografie a regionálneho rozvoja prof. PhDr. RNDr. Martin Boltižiar sa aktívne zúčastnili prestížnej medzinárodnej vedeckej konferencie "Environmental, Cultural and Social sustainability" v hlavnom meste Santiagu v Čile (7,1 mil. obyvateľov), usporiadanej Pontifical Catholic University of Chile a University of Chile.
Ing. Regina Mišovičová, PhD., a Mgr. Henrich Grežo, PhD., prezentovali výsledky projektu VEGA a vo svojom vystúpení sa zamerali predovšetkým na problematiku aplikácie prístupov a metód krajinnoekologického plánovania na Slovensku a ich využitie na 4 príkladoch vybraných reprezentatívnych území ako účinného nástroja priestorového manažmentu krajiny.
fpv čile
Prof. PhDr. RNDr. Martin Boltižiar, PhD., prezentoval doterajšie výsledky projektov VEGA a APVV týkajúce sa transformácie kultúrnej krajiny Slovenska v kontexte prírodných a spoločensko-ekonomických podmienok za ostatných 250 rokov a taktiež výsledky výskumu zameraného na vplyv vybraných environmentálnych záťaží Slovenska na kvalitu životného prostredia a života samotného obyvateľstva.
Prezentované príspevky budú po recenznom konaní následne publikované v impaktovanom časopise databázy Web of Science a Scopus.
Súčasťou bola aj predkonferenčná exkurzia venovaná vodnému manažmentu mesta, ktoré trpí jej nedostatkom. Ďalšie exkurzie smerovali k Tichému oceánu do malebného prístavného mesta Valparaíso (3. najväčšie mesto Chile – vyše 400 000 obyvateľov), do vysokohorskej oblasti Ánd a taktiež do viacerých múzeí. Cieľom bolo tiež nadviazať ďalšiu medzinárodnú vedeckú spoluprácu, inšpirovať sa výsledkami ostatných vedcov a v neposlednom rade sa oboznámiť s najnovšími metodickými postupmi a trendmi v súčasnom svetovom výskume.
Text: prof. PhDr. RNDr. Martin Boltižiar, PhD.
Foto: prof. PhDr. RNDr. Martin Boltižiar, PhD., Ing. Regina Mišovičová, PhD., Mgr. Henrich Grežo, PhD.