Zlato z majstrovstiev SR pre našich študentov

Uplynulý víkend sa niesol v znamení športu. Fanúšikovia mali o program v rámci zimných športov, ale aj atletiky postarané. Práve Halové majstrovstvá SR mužov a žien v atletike, ktoré sa konali v bratislavskej hale Elán, boli zaujímavé aj pre našu univerzitu. Zúčastnili sa ich totiž štyria študenti UKF, pričom polovici sa podarilo aj napriek silnej konkurencii ocitnúť na stupňoch víťazov.
Po dvoch bronzoch vytúžené zlato
Dávid Mazúch, študent učiteľstva telesnej výchovy a etickej výchovy na Pedagogickej fakulte, si z podujatia odniesol dve medaile, jednu dokonca s najjasnejším leskom. Zlato si vybojoval v behu na 1500 m časom 4:04.38. Bronzovú medailu získal v behu na 3000 m, v ktorom dosiahol čas 8:43.55.
MSR David medaile
Beh na 1500 m bol napínavý do poslednej chvíle, kedy sa rozhodovalo o víťazovi. „Ku koncu sa mi preháňalo hlavou hlavne to, aby som nespomalil a nenechal si utiecť súperov. Keď som videl, že mám šancu na dobré umiestnenie, hnala ma dopredu hlavne túžba po medaile, ale vôbec som nečakal, že to bude zlato a stanem sa majstrom,“ priznáva zverenec doc. Jaroslava Broďániho z Katedry telesnej výchovy a športu PF UKF a Martina Illéša, absolventa UKF.
V posledných dvoch rokoch sa umiestnil na 3. mieste, v tomto ročníku sa vďaka zdrvujúcemu záveru v posledných 100 metroch tešil z najvyššej priečky. „Po dvoch bronzových medailách z minulých rokov je teraz zlatá medaila niečo úžasné, v čo som ani nedúfal. Ale vyšlo to a zásluhu majú hlavne moji tréneri a tiež ľudia, ktorí ma povzbudzovali.“
Popri získanom titule však Dávida teší ešte čosi iné. „Pocit je to úžasný, hlavne po tom, ako som dostal pochvalu od trénerov. Ten pocit stojí za to.“
Obstála v silnej konkurencii
Dva rovnaké kovy ako Dávidovi sa podarilo získať aj študentke žurnalistiky Simone Takácsovej. Bronz si vybojovala v behu na 60 m prekážok (čas 8.76 s), na najvyšší stupeň sa postavila v rámci štafety na 4 x 200 m, v ktorej spolu s Lenkou Kovačovicovou, Viktóriou Forster a Danielou Ledeckou zabehli čas 1:41.04.
„Štafety som sa trošku obávala, keďže som posledný mesiac trénovala len na 60 m prekážok a tu sme bežali 200 m. Bála som sa, že posledné metre ´vytuhnem´. Napriek obavám sa mi bežalo vcelku fajn. S dievčatami sa dobre poznáme, takže aj keď na štafety spolu špeciálne netrénujeme, myslím si, že nám to vyšlo dobre,“ zhrnula cestu za víťazstvom Simona.
MSR Simona
Beh na 60 m prekážok ponúka momentálne silné súperky, akými sú víťazka Stanislava Škvarková či Lucia Vadlejch. „Vždy, keď bežím so silnejšími, ma to dokáže potiahnuť. Psychicky sa viem vtedy lepšie koncentrovať a viac nabudiť. Momentálne si ale nemyslím, že to bol dobrý výkon. Spravila som viac chýb, no našťastie to stačilo na medailu. A práve preto, že sa mi ju podarilo získať v celkom kvalitnej konkurencii, nás to teší viac,“ doplnila zverenkyňa Jaroslava Broďániho a Martina Illéša.
Vo finále s Jánom Volkom
Lukáš Púchovský, študent aplikovanej informatiky, sa v behu na 60 m stretol so zvučným menom slovenskej atletiky Jánom Volkom, ale aj so Šimonom Bujnom či Jakubom Bendom. Nakoniec z toho bolo pre Lukáša pekné 6. miesto s časom 7.03 s (v rozbehu 6.98 s). V rovnakej disciplíne pretekal aj študent učiteľstva geografie a telesnej výchovy Lukáš Halbavý, ktorému s časom 7.41 s napokon patrila 20. priečka.
V behu na 60 m je u mužov konkurencia veľká. To však môže byť práve motiváciou. „Zastúpenie je naozaj silné, to je pravda, a tým pádom je tam aj určitý tlak, ktorý je ale skôr z mojej strany, keďže chcem, aby som v tej konkurencii dosiahol čo najlepší výsledok. Ja ale tlak neberiem ako zlú vec, práve naopak, mám ho rád, keďže ma dokáže ´vyhecovať´ do lepších výsledkov, aj keď teraz to, žiaľ, podľa mňa moc nevyšlo,“ zhodnotil svoje vystúpenie na majstrovstvách Lukáš Púchovský.
MSR Lukas
Prezradil aj to, aké je pretekať s halovým majstrom Európy. „Súperiť s Jonnym je super, keďže je to fajn chalan a jeho prítomnosť ma dokáže ešte viac nabudiť. Viac-menej som to bral tak, že sa bojovalo o 2. miesto a vyššie, aj keď sa snažím ísť do každých pretekov naplno a vydať zo seba to najlepšie. Keď sa však pozrieme na jeho tohtoročnú halovú sezónu, bola neskutočná, takže jediný spôsob, ako ho poraziť, by bolo asi keby on spravil nejakú veľkú chybu.“
A či je možné poraziť nášho najrýchlejšieho bežca v budúcnosti? „Určite je možné ho poraziť, keďže je to tiež ´len´ človek, ale bude to chcieť ešte obrovské množstvo tvrdej práce,“ doplnil zverenec absolventa UKF Petra Žňavu.
Text: Mgr. Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: archív SAZ, archív Jaroslava Broďániho