Naši študenti hviezdami fašiangového sprievodu

Na fašiangovom sprievode nesmú chýbať monumentálne, ale aj „obyčajné“ masky – no a na výrobu oboch typov sa aj tento rok podujali naši študenti. Predviedli ich v sobotu 22. februára 2020 na Nitrianskych fašiangoch, ktoré každoročne organizuje Mesto Nitra. Vďaka dizajnu kostýmov a masiek členovia Vysokoškolského divadla VYDI, študenti Katedry kulturológie a Katedry estetiky Filozofickej fakulty zožali veľký úspech.
fasiangy studenti UKF
Autorom námetu bol študent Michal Liener, ktorého neľahkou úlohou poveril jeho pedagóg doc. Miroslav Ballay. Oslovil svojich spolužiakov, tí ho nenechali v štichu a spoločne sa pustili do príprav. Zodpovednosť za bežné masky si zobral na plecia Michal, za tie monumentálne jeho spolužiak Pavol Baumgartner.
Sedem bohov, Morena i zvieratá v nadživotnej veľkosti
„Inšpiráciu som čerpal z hodín Dejiny umeleckej kultúry – divadlo, kde sme preberali aj divadelné slávnosti, fašiangy či bakchanálie alebo dionýzovské hry,“ vysvetľuje Michal Liener. „Taktiež som sa zamyslel nad tým, čo znázorňujú a prinášajú so sebou fašiangy.“
 fasiangy UKF
A tak vzniklo niekoľko bohov/duchov. „Prvým bol boh plodnosti – plodnosť je typickým prejavom fašiangov, nakoľko nastáva jar, všetko ožíva a rodia sa mláďatá zvierat,“ pokračuje študent kulturológie. „Samotné fašiangy sú plné falických symbolov už od minulosti. Túto masku som zhmotnil v podobe Satyra, čo je na pol muž a na pol cap. Symbolika capa sa využívala už od antiky. Jeho rohy pripodobňujú spomínané falické symboly a taktiež samotný cap predstavuje určitý symbol sexuality či plodnosti. Ďalším bohom bol boh jari, ktorá nastáva. Boh živlov, ktoré sú potrebné pre poľnohospodárstvo, ale aj celkovo pre život a jeho udržanie. Boh úrody, keďže fašiangy sú na konci zimy a začína úrodné obdobie. Boh smrti, symbolizujúci ukončenie zimy, ktorá bola neúrodná a často prinášala smrť. Boh divadelnosti, nakoľko fašiangové slávnosti sú prejavom divadelnosti a na koniec to bola samotná Morena, ktorá je asi najtypickejšia pre fašiangy – vždy na konci zimy sa upaľuje, aby bola zima zahnaná a tiež je to symbol akejsi obety pre úspešný rok.“
Vášňou študenta Pavla Baumgartnera je divadlo, a najmä scénografia, preto pri ponuke participovať na projekte vôbec neváhal. „Vychádzal som z tradičných masiek, väčšinou zvierat, ktoré sme poňali monumentálne tým, že masky boli neobvyklých tvarov,“ približuje Pavol.
fasiangy studenti
Hviezdami sprievodu
Proces výroby masiek bol pomerne náročný – oba tímy si šili vlastné kostýmy, odlievali masky zo sadry, ktoré potom maľovali a dotvárali rôznymi prvkami, či už inými sádrovými odliatkami, kvetmi či halúzkami a podobne.
fasiangy priprava
Výsledok sa dostavil. „Ani sám som neočakával, že to bude až také ´úžasné´, a že vyrobíme také perfektné masky,“ povedal nám Michal. „Potešila nás aj reakcia mesta, ktoré nás za masky vychválilo, že boli originálne a krásne, a najmä, že sme ich všetky vyrábali sami a svojpomocne."
„Som bol dojatý, ako sa členovia VYDI zapojili do tvorby masiek,“ dopĺňa ho Pavol. „Verím, že VYDI spolu s UKF umožní oveľa viac takýchto projektov. Budeme sa tak môcť realizovať a propagovať naše divadlo.“
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: Veronika Démuthová