Tím „Chskym“ z UKF tretí na UniCupe

V sobotu 29. februára 2020 vyvrcholila v Trnave univerzitná e-športová liga s názvom UniCup, na ktorej sa tímu „Chskym“ z našej univerzity podarilo obsadiť tretie miesto. Historicky prvý titul slovenského univerzitného majstra si odniesol tím „Immortal Outlaws“ z Technickej univerzity v Košiciach, na druhom mieste skončil tím „Pepega Club“ z Univerzity Komenského v Bratislave.
UniCup sa zameriava na študentov univerzít Slovenska, pre ktorých nie je hranie hier len obyčajná zábavka. Práve vďaka tomuto projektu sa na Slovensku zrodila univerzitná liga, v rámci ktorej si hráči skladajú univerzitné tímy v legendárnych hrách League of Legends a CS:GO. Jej finále bolo súčasťou festivalu hier, elektronického športu a virtuálnej reality UniCon 2020.
UniCup1
Tím Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vytvorili študenti informatiky Ľuboš Krajčír, Jakub Kubena, Benedikt Pecuch, David Cunev, Michal Mihálik a študent politológie Dominik Martonoši. Zvyknú si zahrať aj v súkromí, preto keď sa o súťaži dopočuli, neváhali sa prihlásiť do hry League of Legends.
„Netušili sme, že by sme sa mohli dostať až do semifinále, brali sme to len ako zábavu, a preto vznikol aj náš názov tímu Chskym,“ prezradil nám Ľuboš.
Cesta do play-off
Samotný turnaj začal v novembri a trval približne štyri mesiace. Celkovo sa prihlásilo 28 tímov, ktoré boli rozdelené na štyri skupiny. Každý týždeň hrali proti sebe dva tímy v danej skupine v štýle každý s každým. Jednotlivé tímy sa dohodli medzi sebou, ktorý deň a o ktorej hodine odohrajú zápas. Zápasy sa na začiatku hrali online a hru sledovali organizátori.
„Bol tu systém tzv. ´Best of three´, čo v preklade znamená, že vyhráva tím, ktorý ako prvý dvakrát porazí svojho súpera,“ vysvetľuje Ľuboš Krajčír. „To znamená, že minimálne boli dva zápasy a maximálne tri. S nami v skupine bol aj tím ´Tedi Bears´, ktorý patril pod školu organizátorov festivalu. Dokonca aj jeden z organizátorov a pracovník v agentúre LanCraft patril do tohto tímu. Vyhrali sme každý zápas okrem zápasu práve proti nim. Náš zápas bol jediný, v ktorom sa hrali tri hry. Bolo to celkom vyrovnané, avšak ku koncu to zahrali lepšie ako my.“
Konečné tretie miesto
Nasledovalo play-off, pri ktorom sa zmenil systém na „Best of Five“, kde vyhráva tím, ktorý ako prvý získa tri víťazstvá. Tieto zápasy sa začali už aj streamovať s komentárom. Proti nášmu tímu nastúpila Žilinská univerzita v Žiline, nad ktorou „Chskym“ vyhrali 3:0. Týmto zápasom postúpili na off-line finále, ktoré sa konalo minulý víkend v Aule Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.
UniCup2
Prvý zápas odohrali „Tedi Bears“ a „Immortal Outlaws“ z Technickej univerzity v Košiciach, pričom „Tedi Bears“ prehrali.
„Ďalší zápas bol medzi nami a tímom ´Pepega Clap´ z Univerzity Komenského v Bratislave,“ hovorí Ľuboš. „Žiaľ, tento zápas sme prehrali. Z jednej strany sme boli sklamaní, že nám to nevyšlo, ale z druhej strany sme sa tešili, že sa stretneme práve proti miestnemu tímu. Brali sme to ako odvetu, aj keď sme si mysleli, že náš zápas bude o prvé a druhé miesto. A zistili sme, že túto myšlienku malo viac ľudí. Nakoniec sa nám ich podarilo poraziť, z čoho sme mali veľkú radosť a skončili sme na treťom mieste, za ktoré nás ocenili 5 x Msi myškami.“
Blíži sa ďalší turnaj
Atmosféra bola skvelá, hráči to brali športovo, po konci zápasu si podávali ruky, rozprávali sa o hre alebo o festivale. Ako hovorí Ľuboš, turnaj mal aj svoje chyby, ako napríklad, že tímy hrali oproti sebe a aj keď mali kvalitné slúchadlá, bolo počuť, čo si hráči hovoria. Organizátori tieto nedostatky zobrali na vedomie a budúci turnaj ich odstránia.
Chalani majú v pláne sa prihlásiť aj na letnú sezónu, ktorá by mala čoskoro začať. „Chceli by sme podporiť ďalších možných záujemcov o tento turnaj, takže ak by mal niekto záujem, určite nás kontaktujte – možno by sme poskladali aj viac tímov,“ uzatvára Ľuboš.
Ešte dodávame, že registrácia sa spúšťa 6. marca 2020 a kontaktovať môžete: .
unicup3
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií