Týždeň slovenských knižníc na UKF

Aj Univerzitná knižnica UKF v Nitre sa v uplynulých dňoch zapojila do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc (TSK). Od 2. do 8. marca 2020 pripravila zaujímavé podujatia, ktoré oslovili študentov, zamestnancov i návštevníkov Univerzitnej knižnice (UK).
Počas celého týždňa vo vestibule knižnice a v budovách fakúlt UKF prebiehala akcia Kniha ako dar. Záujemcovia si mohli voľne podľa vlastného záujmu vybrať z vystavených kníh, a naopak, študenti a zamestnanci školy mohli kolekciu takýchto publikácií obohatiť o svoje prečítané knihy a takto ich darovať iným.
tsk kniha ako dar
Ďalším podujatím bolo otvorenie výstavy Fenomén divadlo pri príležitosti Roku slovenského divadla 2020. Sté výročie založenia Slovenského národného divadla (SND) a 70. výročie vzniku Divadla Andreja Bagara v Nitre (DAB) návštevníkom na prvom poschodí knižnice pripomenuli publikácie, fotografie, rekvizity a kostýmy s divadelnou tematikou. Bábky a rekvizity Starého divadla Karola Spišáka v Nitre tu chýbajú, pretože sú na výstave Z rozprávky do rozprávky na Trenčianskom hrade.
„Spolupracujeme so SND Bratislava, ktoré nám dalo darom tieto nádherné plagáty pozývajúce na rôzne predstavenia, opery, kabarety, Deň otvorených dverí... Sú spomienkami na bohatý a pestrý repertoár jubilujúceho divadla,“ hovorí Mgr. Mária Synaková z Univerzitnej knižnice.
„Nitrianske DAB nám na výstavu poskytlo divadelné kostýmy, rekvizity, brožúry, fotografie z divadelných hier, takisto máme bohatý výstavný materiál aj od nášho univerzitného vysokoškolského divadla VYDI.“
Podľa Mgr. Synakovej má táto výstava tlmočiť študentom myšlienku, že knižnica nie je iba o knihách, ale vie pripraviť aj takéto zaujímavé tematické výstavy.
tsk vystava
Po odborne zameranom podujatí, ktorým bolo školenie k procesu vkladania a schvaľovania záznamov do Centrálneho registra evidencie publikačnej činnosti 2 a typológie dokumentov podľa metodiky, program TSK v Univerzitnej knižnici ponúkol workshop Mgr. Ladislava Tischlera, PhD., odborného asistenta Katedry hudby PF UKF, s názvom Aj učiteľ je herec.
„Workshop s praktickými ukážkami poukázal na význam prístupu pedagóga k študentom, na to, ako modulovať hlas, ako sa pohybovať, gestikulovať, verbálne i neverbálne komunikovať. Jazyková a pohybová kultúra je veľmi dôležitá v príprave budúcich učiteľov,“ poznamenala doc. PaedDr. Viera Tomková, PhD., riaditeľka UK a zároveň pedagogička na Katedre techniky a informačných technológií PF UKF.
Týždeň aktivít v UK ponúkol aj zaujímavú prednášku spojenú s prezentáciami. Študentom sa prihovorila Mgr. art. Eva Kleinová, ArtD., známa kostýmová výtvarníčka a pedagogička na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy a Katedre hudby PF UKF. Predstavila im proces vzniku divadelného predstavenia od prvotného čítania textov po premiéru – z pohľadu pedagóga aj z pohľadu kostýmového výtvarníka. Podujatie doplnili projekcie ukážok divadelných predstavení a kostýmov a výstava fotografií autorkiných realizácií na pôde DAB v Nitre, SND v Bratislave či Štátneho divadla v Košiciach.
Text a foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií