L3-banner-media

Leto v meste bez Akademickej Nitry

Ešte vo februári sme takmer počítali dni, ktoré nám zostávali do začiatku festivalu Akademická Nitra 2020 (AN 2020) s tým, čo všetko ešte treba urobiť a zabezpečiť. No stačilo len pár týždňov a všetky prípravy sa ukázali už ako zbytočné. Pandémia koronavírusu, ktorá sa šíri svetom, nám prekazila plány, a tak sa na základe rozhodnutia Výboru AN 2020 z dôvodu celoplošného zákazu organizovania verejných kultúrnych podujatí, ale aj ďalších súčasných obmedzení, Medzinárodný festival neprofesionálnych akademických folklórnych súborov Akademická Nitra 2020 v tomto roku neuskutoční.
Prorektor pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci UKF a zároveň prezident AN 2020 doc. PaedDr. Miroslav Tvrdoň, PhD., v oficiálnom oznámení o zrušení festivalu poďakoval za pochopenie všetkým participujúcim subjektom a organizáciám. „Pandémiu zažívame všetci po prvýkrát a kroky, ktoré podnikáme dnes, sa môžu priaznivo prejaviť v budúcnosti. Dúfame, že následky krízy spoločnými silami zvládneme,“ skonštatoval.
AN  AN súbory
Festival, ktorý je tradične súťažnou prehliadkou toho najlepšieho z tvorby domácich a zahraničných vysokoškolských súborov, nemá v Európe obdobu. V spolupráci Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a s podporou Fondu na podporu umenia ho pripravovala Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre spolu s ďalšími spoluorganizátormi a partnermi – NSK, Mestom Nitra, Ministerstvom kultúry SR, SPU Nitra, DAB Nitra, KOS Nitra, ZFZ – Folklórnou úniou na Slovensku, Arrivou Nitra, City Hotelom Nitra, Nitrazdrojom a ďalšími. Priebeh celého podujatia by sa organizoval podľa pravidiel Medzinárodnej organizácie ľudového umenia IOV, festival mal byť súčasťou bohatého programu mestských osláv Nitra, milá Nitra 2020. Podporu a pomoc nám prisľúbili aj početní mediálni partneri – Mlyny Nitra, OC Centro Nitra, TV Nitrička, Nitradeň, Nitra24, Redakcia Nitralive, TASR, Rádio Plus, Mediálne Centrum FF UKF, Občas Nečas a ďalší. Veľmi potešujúcou správou, ktorá podstatne zvýšila renomé festivalu, bol list z Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky a dekrét o záštite – Akademická Nitra 2020 sa mala konať pod záštitou prezidentky SR pani Zuzany Čaputovej.
Už 42. ročník Akademickej Nitry 2020 plánoval v Nitre v dňoch 5. – 11. júla hostiť takmer dvadsiatku špičkových akademických súborov zo Slovenska, Ruska, Maďarska či Poľska, spolu okolo 700 účinkujúcich. Okrem dvoch súťažných večerov, galavečera v Divadle Andreja Bagara, vystúpení v Nitre a tradičného sprievodu mestom sa mali folklórne súbory predstaviť aj v Zlatých Moravciach a Šali. Súčasťou festivalu mali byť tanečné workshopy, zaujímavé tematické výstavy a iné sprievodné akcie. Po prvýkrát festival deklaroval celospoločenskú zodpovednosť plánovaným znížením environmentálnej záťaže a uplatnením environmentálnej politiky a opatrení Fondu na podporu umenia.
AN logo
Prípravy na jeden z vrcholných medzinárodných festivalov tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku boli v plnom prúde – členovia Výboru AN 2020 na nich pracovali od marca 2019. Prostredníctvom vypracovania úspešných projektov sa postupne budovalo finančné zázemie podujatia – Akademická Nitra 2020 získala do svojho rozpočtu financie z Fondu na podporu umenia, z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, z Nitrianskeho samosprávneho kraja, z Mesta Nitra, od sponzorov... Formoval sa aj systém organizácie a propagácie festivalu. Webové sídlo v novšom, modernom dizajne sa postupne plnilo materiálmi pre účastníkov podujatia, ale aj pre všetkých milovníkov folklóru (https://www.akademickanitra.ukf.sk/). Pre priaznivcov sociálnych sietí od polovice minulého roka fungovala aj FB stránka, informácie o Akademickej Nitre 2020 mohli záujemcovia nájsť aj na oficiálnom instagramovom profile UKF v Nitre.
Štafeta festivalu, ktorú prezident AN 2020 doc. Miroslav Tvrdoň prebral ešte v júli 2019 na slávnostnom galakoncerte v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene z rúk rektora Technickej univerzity (TU) Zvolen prof. Rudolfa Kropila, zostáva na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Neostáva nám nič iné, len veriť, že obrovský kus práce, nadšenia a entuziazmu, ktoré členovia Výboru AN 2020 so svojimi spolupracovníkmi vložili do príprav festivalu, nevyjdú nazmar a zúročia sa v budúcnosti. Dúfame, že vývoj situácie v ďalších mesiacoch či rokoch dovolí našej univerzite, prípadne spoluorganizujúcim univerzitám (SPU Nitra, TU Zvolen) pripraviť ďalšie ročníky podujatia a zachovať tak dlhoročnú tradíciu jedinečného festivalového sviatku vysokoškolských folklórnych súborov.
AN foto  AN festival
Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Ilustračné foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo