VŠ na Profesia Days: nezmysel či príležitosť?

Doktorandi a mladí vedeckí pracovníci Univerzity Konštantína Filozofa mali začiatkom marca 2020 príležitosť zúčastniť sa veľtrhu Profesia Days – nie však ako návštevníci, ale prvýkrát v pozícii vystavovateľov. Ako nás informoval Mgr. Miroslav Tvrdík, PhD., manažér Študentského centra UKF, ktoré univerzitnú účasť na akcii organizačne zastrešovalo, zámerom bolo odprezentovať nielen jednotlivé fakulty, ale aj univerzitu ako celok.
profesia days
Naša univerzita svoju premiéru na tomto obľúbenom festivale príležitostí v bratislavskej Inchebe absolvovala v rámci dvoch formátov. V rámci spoločného výstavného priestoru svoje študijné programy prezentovali štyri fakulty, pričom každá z nich mala k dispozícii svoj pult. Formu, akou chceli sprístupniť informácie o ponuke štúdia verejnosti, si zvolili jednotlivé fakulty.
„K divácky najatraktívnejším patrila prezentácia malého robota z Katedry informatiky, ku ktorému študenti katedry vytvárajú vlastné aplikácie, ako aj forma interaktívneho psychologického testu prezentovaná Katedrou psychologických vied či ´rýchlokurz´ rómskeho jazyka ponúkaný Ústavom romologických štúdií,“ povedala nám koordinátorka Mgr. Ľubica Lachká zo Študentského centra UKF.
Predsedníčka Študentského parlamentu UKF Mgr. Viktória Kyselová, ktorá je študentkou Katedry pedagogiky, túto možnosť prezentácie oceňuje: „Študenti si takouto formou cvičia svoje nielen pedagogické, ale aj komunikačné zručnosti. Okrem toho, že si tu sami ako študujúci doktorandi môžu nájsť prácu, môžu aj nadviazať nové kontakty, posunúť služby alebo kontakty, ktoré tu našli svojim študentom, prípadne nadviazať spoluprácu katedry alebo dohodnúť niečo prospešné pre univerzitu,“ skonštatovala.
profesia days pokus
Okrem toho UKF dostala možnosť prezentovať svoje študijné programy aj v tematickej zóne Mladé talenty.
„Prvý deň Katedra hudby prostredníctvom krásneho hudobno-dramatického pásma Umenie učiť a učiť umením v podaní študentov katedry veľmi výstižne ukázala verejnosti možnosti a výsledky štúdia na tejto katedre,“ informovala Ľ. Lachká. „Druhý deň mala možnosť prezentovať svoju vedeckú a pedagogickú prácu Katedra fyziky.“
Ich popularizačné vystúpenie „Prečo sa venovať vede?“ zaujalo nielen mladých, ale aj starších divákov. „Naším zámerom bolo predstaviť jednotlivé prírodovedné odbory, ktoré sú u nás na fakulte a ukázať, že veda je komplexná – že hoci každý odbor sa študuje samostatne, všetky dokopy vytvárajú vedu,“ vysvetlila PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD., z Katedry fyziky. Spolu s kolegom Mgr. Jánom Ondruškom, PhD., predviedli malú sériu piatich experimentov, do ktorých zapojili aj obecenstvo.
profesia days fyzika
Podľa slov Ľ. Lachkej, aj keď výstava Profesia days 2020 nebola prvoplánovo zameraná na nábor nových študentov, účasť na výstave priniesla univerzite viacero benefitov: „UKF v Nitre mala možnosť zviditeľniť sa v priestore, na ktorom vystavovalo množstvo slovenských firiem a inštitúcií. Naši študenti mohli participovať na viacerých prednáškach zameraných na rozvoj kariéry, ekologického životného štýlu, IT technológií, financií, ale aj zdravého stravovania. Čo dodať na záver… na výstavisku bolo počas Profesia Days sústredenej toľko dobrej energie, že sa nikto nesťažoval, že sa nudí alebo mu odchádza energia, napriek tomu, že sme strávili na výstave celý deň. Tešíme sa, že sme túto príležitosť prezentácie našej univerzity dostali a využili naplno.“
Text a foto: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií