Študenti o terénnom výskume v etnológii

Čo je to terénny výskum v etnológii? Už túto nedeľu budete mať možnosť prostredníctvom relácie Studnička na Rádiu Regina (RTVS), v prvom rade však vďaka súčasným aj niekdajším študentom a študentkám Katedry etnológie a folkloristiky FF UKF, nazrieť hlbšie do tejto témy.
Okrem zaujímavostí týkajúcich sa výskumných metód, okolností a výziev realizácie terénneho výskumu v súčasnosti sa dozviete napríklad o rybároch a rybárstve v okolí Banskej Bystrice (Ján Ondrejka), o chodení s Ulijanou v Kojšove (Viktória Čolláková), o výskume piesní v gemerských obciach (Aneta Vetráková), o betlehemských obchôdzkach na hriňovských lazoch (Michaela Malatincová), o spôsobe dokumentácie ľudového odevu s využitím moderných digitálnych technológií (Barbora Siváčková), o výskume spevnosti medzi rómskymi speváčkami v Čiernom Balogu (Gabriela Kováčiková), o obchôdzkach neviest na Litpove (Miroslava Polohová) či o svadobnom cykle v rôznych obdobiach v rusínskej obci Litmanová (Karin Marčáková).
Zaujímavosťou tiež budú informácie o výskume punkovej subkultúry (Miroslava Školová) alebo o spôsobe analýzy nahrávok ľudových hudieb pre potreby ich umeleckého využitia (Michal Noga). Nenechajte si reláciu ujsť v nedeľu 3. mája o 15.05 h. Počúvať môžete aj online.
Ďalšie informácie nájdete aj na FB stránke Katedry etnológie a folkloristiky FF.
Text: Mgr. Jana Ambrózová, PhD., FF – Katedra etnológie a folkloristiky