L3-banner-media

Študenti andragogiky doručujú odkazy seniorom

List seniorom je prvou spoločnou aktivitou študentov združených v novovznikajúcom občianskom združení s názvom Odysea. Stoja za ním študenti andragogiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ale aj niekoľko študentov stredných a vysokých škôl nehumanitárneho zamerania. Ich výzvu na facebooku napísať pár pekných slov pre staršiu generáciu, ktoré študenti vytlačia a doručia do zariadení pre seniorov, videlo doposiaľ vyše 8 000 ľudí.
Odysea foto
„Denne dostávame listy, adresované seniorom žijúcim v zariadeniach, ktorí sú v čase pandemickej situácie úplne izolovaní od vonkajšieho sveta,” hovorí študent Justin Turzík. „Píšu nám študenti, učitelia, lekári aj široká verejnosť. Vždy, keď čítame nové pozitívne odkazy ľudskosti, uvedomujeme si, že to čo robíme, má zmysel.”
Členská základňa Odysey je veľmi pestrá. Pred jej vznikom každý z členov pôsobil skôr individuálne. Organizovali prednášky na stredných školách zamerané na prevenciu HIV a AIDS, diskusie o rasovej diskriminácii alebo právach sexuálnych menšín. Ako nám povedal Justin, práve preto vznikol impulz spojiť sa a vo vzájomnej synergii pomáhať vo väčšom rozsahu. Ich snahou je združiť a zaktivizovať všetkých prosociálne orientovaných ľudí, ktorí majú chuť zasahovať do spoločenského diania a nezištne pomáhať druhým, najmä dospelým a seniorom.
„Pod spoločným názvom, ktorý má symbolizovať putovanie k spoločným cieľom, sme začali vystupovať len pred niekoľkými týždňami,” vysvetľuje. „Členská základňa sa nám po poslednej aktivite začala rozrastať a neustále získavame pozitívnu spätnú väzbu od ľudí, ktorí by chceli priložiť ruku k dielu. Rozhodli sme sa, že nášmu zoskupeniu doprajeme formálnejší vzhľad, a tak sme na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky podali žiadosť o registráciu občianskeho združenia.”
odysea list  odysea seniori
Najbližšie týždne združenie čaká administratívna činnosť. Podľa slov mladého študenta je náročné komunikovať so všetkými autormi listov, zariadeniami pre seniorov, ktoré fungujú v prísnom režime a spracovávať všetky informácie.
„Ak budú naďalej pribúdať autori listov a ďalšie zariadenia ochotné ich prijať, budeme s veľkou radosťou v práci pokračovať,” prezrádza Justin plány. „Možnosť obdariť druhých úsmevom, pomôcť im vyrovnať sa s nepriaznivou životnou situáciou a zároveň získať prax je pre študentov pomáhajúcich profesií sympatická.”
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: archív J. Turdíka

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
E-schránka: ico://sk/00157716 
 
fb ikona  icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web      logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male dnes24 cmyk
logo NISYS nove            promenada logo color