Videoexperimenty na výučbu fyziky

Katedra fyziky je pracoviskom Fakulty prírodných vied, ktoré sa v uplynulých dňoch aktívne zapojilo do zmierňovania dopadov aktuálnej situácie. Zamestnanci katedry zúročili svoje dlhoročné skúsenosti s výučbou fyziky prostredníctvom experimentov a pripravili sadu on-line materiálov k jednotlivým tematickým okruhom fyziky pre žiakov a učiteľov základných škôl.
Všetky videá sú koncipované ako pomôcka pre učiteľov k výučbe konkrétnych hodín fyziky a žiaka prostredníctvom experimentu oboznámia so základnými pojmami a javmi skúmanej problematiky. Zaujímavosťou je, že jednotlivé témy sú obohatené o možnosť vytvorenia vlastnej jednoduchej fyzikálnej hračky, ktorá súvisí s preberaným učivom.
Videá sú zoskupené do kategórií hustota, ťažisko a elektrina.
Hustota – Zavedenie pojmu hustota (1/5)
Zavedenie pojmu hustota pomocou hmotnosti a objemu cez zaujímavé experimenty.
Hustota – Experimenty (2/5)
Ukážky rôznych fyzikálnych experimentov, pomocou ktorých si môžu žiaci upevniť pojem hustota.
Hustota – Plávanie telies (3/5)
Experimenty, ktorými ukážeme správanie sa telies v kvapaline.
Hustota – Kvapaliny (4/5)
Hustota kvapalín vysvetlená na experimente "fyzikálny kokteil", ktorý si môžete urobiť aj doma.
Hustota – Výroba fyzikálnej hračky – Kartezián (5/5)
Ako odmena za pochopenie plávania telies si môžu žiaci doma zostrojiť hračku, na ktorú budú potrebovať len veci, ktoré nájdu doma.
Ťažisko – Zavedenie pojmu ťažisko (1/4)
Pomocou rôznych experimentov si vysvetlíme pojem ťažisko a ukážeme si, kde je treba teleso podoprieť, aby ostalo v rovnováhe.
Ťažisko – Experimenty s vlastným telom (2/4)
Experimenty, ktoré si môže vyskúšať každy sám a zistiť, ako sa mení ťažisko tela.
Ťažisko – Stabilita telies (3/4)
Experimenty, na ktorých si vysvetlíme, aký je rozdiel medzi stabilným a labilným telesom.
Ťažisko – Výroba fyzikálnej hračky – Nosonosič (4/4)
Zaujímavá fyzikálna hračka, ktorú si žiaci môžu vyrobiť a zopakovať si vedomosti o ťažisku.
Elektrina – Magnetické pole v okolí vodiča s prúdom (1/3)
Video obsahuje Oerstedov pokus, na ktorom vysvetľujeme magnetické pole v okolí vodiča s prúdom.
Elektrina – Cievka (2/3)
Predstavenie cievky a vysvetlenie jej správania sa v obvode. Vo videu sa dozviete o jednom jednoduchom pravidle.
Elektrina – Elektromagnet (3/3)
Ukážka cievky s jadrom z mäkkej ocele a jeho prednosti oproti stálemu magnetu.
Text: doc. Mgr. Martin Drlík, PhD., FPV – prodekan pre vonkajšie vzťahy a rozvoj