Študenti urgentnej medicíny pomáhajú

Nechceli doma sedieť na gauči, preto pomáhajú v Študentskom domove Zobor, ktorý sa dočasne premenil na karanténne stredisko pre Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia. Štyria študenti Katedry klinických disciplín a urgentnej medicíny Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre – Petra, Natália, Mário a Aurélia – reagovali na ponuku svojej pedagogičky PhDr. Dany Brázdilovej, PhD., a ako dobrovoľníci svojou troškou prispievajú k chodu zariadenia.
Ich úlohou je roznášanie stravy alebo vecí, ktoré repatriantom donesú blízki. „Snažíme sa im vyhovieť a splniť všetky požiadavky, ktoré majú,“ hovorí Petra Budovcová. „Naše pocity sú rôzne. Ľudia sú tu doslova zavretí už niekoľko dní, a tak sa postupne atmosféra zhoršuje. Repatrianti sú nervóznejší, dožadujú sa informácií, ktoré ani my nemáme. Niektorí sú ale naopak veľmi milí a vážia si všetko, čo sa snažíme pre nich urobiť.“
Aktuálne je v ŠD Zobor využitá celá ubytovacia kapacita, ktorú univerzita poskytuje štátu pre karanténne účely – na internáte je ubytovaných 136 repatriantov z Rakúska, Nemecka, Česka, Švajčiarska, USA, Iránu, Talianska, Lichtenštajnska, Maďarska, Dánska, Ruska a Izraela.
Študenti si každý deň vypočujú niekoľko životných príbehov. „Rozprávame sa s nimi o tom, odkiaľ prišli, ako cestovali, aké majú zážitky. Jeden deň sme zasahovali pri pani, ktorá spadla a rozbila si bradu. Ošetrili sme jej to a kým sme čakali na záchranku, tak sme si vypočuli životný príbeh aj tejto pani. Máme tu repatriantov z každého kúta sveta. Je zaujímavé, ako niektorí ľudia žijú a aké to v živote nemali ľahké a museli cestovať za prácou, aby mohli uživiť svoju rodinu...,“ uzatvára druháčka Petra.
SD Zobor dobrovolnictvo SD Zobor dobrovolnicky
Študentky druhého ročníka urgentnej zdravotnej starostlivosti Natália Benčeková a Petra Budovcová. Pred pandémiou praxovali vo Fakultnej nemocnici Nitra. Pre koronavírus ich poslali domov, ale nečinné sedenie doma na gauči nebolo pre ne zrovna to pravé orechové.
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: archív študentiek