L3-banner-media

Študenti urgentnej medicíny pomáhajú

Nechceli doma sedieť na gauči, preto pomáhajú v Študentskom domove Zobor, ktorý sa dočasne premenil na karanténne stredisko pre Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia. Štyria študenti Katedry klinických disciplín a urgentnej medicíny Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre – Petra, Natália, Mário a Aurélia – reagovali na ponuku svojej pedagogičky PhDr. Dany Brázdilovej, PhD., a ako dobrovoľníci svojou troškou prispievajú k chodu zariadenia.
Ich úlohou je roznášanie stravy alebo vecí, ktoré repatriantom donesú blízki. „Snažíme sa im vyhovieť a splniť všetky požiadavky, ktoré majú,“ hovorí Petra Budovcová. „Naše pocity sú rôzne. Ľudia sú tu doslova zavretí už niekoľko dní, a tak sa postupne atmosféra zhoršuje. Repatrianti sú nervóznejší, dožadujú sa informácií, ktoré ani my nemáme. Niektorí sú ale naopak veľmi milí a vážia si všetko, čo sa snažíme pre nich urobiť.“
Aktuálne je v ŠD Zobor využitá celá ubytovacia kapacita, ktorú univerzita poskytuje štátu pre karanténne účely – na internáte je ubytovaných 136 repatriantov z Rakúska, Nemecka, Česka, Švajčiarska, USA, Iránu, Talianska, Lichtenštajnska, Maďarska, Dánska, Ruska a Izraela.
Študenti si každý deň vypočujú niekoľko životných príbehov. „Rozprávame sa s nimi o tom, odkiaľ prišli, ako cestovali, aké majú zážitky. Jeden deň sme zasahovali pri pani, ktorá spadla a rozbila si bradu. Ošetrili sme jej to a kým sme čakali na záchranku, tak sme si vypočuli životný príbeh aj tejto pani. Máme tu repatriantov z každého kúta sveta. Je zaujímavé, ako niektorí ľudia žijú a aké to v živote nemali ľahké a museli cestovať za prácou, aby mohli uživiť svoju rodinu...,“ uzatvára druháčka Petra.
SD Zobor dobrovolnictvo SD Zobor dobrovolnicky
Študentky druhého ročníka urgentnej zdravotnej starostlivosti Natália Benčeková a Petra Budovcová. Pred pandémiou praxovali vo Fakultnej nemocnici Nitra. Pre koronavírus ich poslali domov, ale nečinné sedenie doma na gauči nebolo pre ne zrovna to pravé orechové.
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: archív študentiek
 
Uverejnené: 18. 5. 2020

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo