Náš študent nominovaný na Študentskú osobnosť Slovenska

Študent doktorandského štúdia na Katedre telesnej výchovy a športu Pedagogickej fakulty našej univerzity Mgr. Pavol Hlavačka bol zvolený za laureáta Ceny Hospodárskych novín v súťaži Študentská osobnosť Slovenska v akademickom roku 2013/2014 v kategórii Šport. Rozhodla o tom Rada expertov (odborníkov) pre túto kategóriu. V tohtoročnom desiatom ročníku podujatia bolo vyhlásených 11 kategórií podľa jednotlivých študijných smerov a nominovaných celkovo 66 študentov. V každej kategórii nezávislá odborná komisia vyberie víťaza. Absolútny víťaz získa „Cenu prezidenta SR“. Výsledky súťaže budú oznámené na slávnostnom odovzdávaní cien dňa 17. decembra 2014 v Bratislave za účasti predstaviteľov akademického, spoločenského i podnikateľského života.
Svojho kandidáta môže voliť i verejnosť, a to prostredníctvom elektronického hlasovania na www.hnonline.sk o „Cenu Hospodárskych novín“.
Cenu Hospodárskych novín získa nominovaný s najväčším počtom hlasov čitateľov registrovaných na www.hnonline.sk/cenahn. Z každej IP adresy sa môže hlasovať len raz a zároveň hlas je možné dať len jednému z nominovaných.

Mgr. Pavol Hlavačka je študentom posledného ročníka 3. stupňa štúdia v odbore Športová edukológia na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Vo svojej dizertačnej práci Účinnosť tréningového zaťaženia na zmeny špeciálnej pohybovej výkonnosti v boxe sa venuje výskumu v oblasti vrcholového športu, ktorý má hlboký význam pre zlepšenie tréningovej praxe v športovom odvetví box.
V roku 2007 ukončil 2. stupeň VŠ vzdelania s vynikajúcim výsledkom, pričom jeho diplomová práca Analýza trojročného tréningového cyklu reprezentanta SR v boxe získala 1. miesto na celoslovenskej ŠVOČ s medzinárodnom účasťou v sekcii Športová edukólogia vo vednom systéme Vedy o športe.
V roku 2009 ukončil 16-ročnú aktívnu kariéru v olympijskom boxe, kde sa svojimi výsledkami zaradil k najúspešnejším reprezentantom v histórii samostatného Slovenska (vicemajster sveta juniorov, 16-násobný majster SR, víťaz viacerých svetových turnajov).
V roku 2010 sa stal reprezentačným trénerom Slovenska v boxe vo všetkých vekových kategóriách a je ním dodnes.
V roku 2012 bol prijatý na doktoranské štúdium, kde ho ako školiteľ vedie doc. PaeDr. Jaroslav Broďáni, PhD. Za necelé tri roky odpublikoval 10 vedecko-odborných článkov. Jeho jedenásta publikácia bude vydaná v decembri 2014 v Sport Science - International Scientific Journal of Kinesiology, ktorý sa nachádza v indexovaných databázach (Scopus).
V roku 2013 získal najvyššiu medzinárodnú trénerskú licenciu (tri hviezdičky svetovej boxerskej asociácie AIBA) v bieloruskom Minsku a stal sa najmladším držiteľom tejto licencie vo svete. Je členom trénersko-metodickej komisie Slovenskej boxerskej federácie a vedie školenia trénerov boxu. V jeho osobe sa spája trénerská prax, skúsenosť z aktívnej kariéry a odbornosť podložená vedeckým výskumom, ktorý sám aplikuje so svojimi zverencami v rámci svojich odborných publikácií, či dizertačnej práci. Počas jeho trénerského pôsobenia dosiahli slovenskí boxeri výrazný progres výsledkov na najvyšších medzinárodných súťažiach. Za tri roky vybojoval so svojimi zverencami 13 umiestnení v prvej osmičke na európskych, či svetových šampionátoch.
Najvýraznejšie úspechy dosiahol práve v roku 2014, keď slovenskí boxeri vybojovali historické 4 medaile na európskom šampionáte v kategórii mužov, pričom 3 z týchto medailí (1x striebro a 2x bronz) získali jeho vlastní zverenci, ktorých trénuje v Nitre. Ďalší historický úspech dosiahol jeho zverenec v juniorskej kategórii Michal Takács, ktorý získal 5. miesto na Majstrovstvách sveta juniorov, čím sa kvalifikoval na Olympijské hry mládeže do čínskeho Nankingu, kde 5. miesto obhájil. Suverenitu potvrdzujú jeho zverenci aj na domácej scéne, kde na poslednom slovenskom šampionáte v kategórii mužov vybojovali 6 titulov z 9 hmotnostných kategórií.

Hlavacka-Pavol-ocenenie-2013
Ocenenie Ministerstva vnútra SR (2013). Foto: archív Pavla Hlavačku.