Konalo sa zasadnutie Vedeckej rady UKF

1. júla 2020 sa v prednáškovej miestnosti P-2 uskutočnilo zasadnutie Vedeckej rady UKF v Nitre, ktoré viedol predseda VR prof. RNDr. Libor Vozár, CSc. Hlavným bodom programu bolo inauguračné konanie doc. RNDr. Daše Munkovej, PhD., pracovníčky Katedry translatológie FF UKF v Nitre, v odbore habilitačného konania a inauguračného konania prekladateľstvo a tlmočníctvo. Priamy prenos z vystúpenia inaugurantky a verejnej časti rokovania Vedeckej rady UKF bol zabezpečený v Aule UKF.
Na úvod doc. PhDr. Jarmila Maximová, PhD., dekanka FF, informovala Vedeckú radu UKF o priebehu inauguračného konania vo Vedeckej rade Filozofickej fakulty. Následne doc. RNDr. Daša Munková, PhD., v prezentácii prestavila vlastný prínos a prínos vedeckej školy k rozvoju odboru prekladateľstvo a tlmočníctvo. Oboznámila prítomných s najdôležitejšími výsledkami vo výskume a vo vzdelávaní v oblasti strojového prekladu a translatológie. Poukázala na silný interdisciplinárny charakter výskumu, ktorý je v danej oblasti jedinečný nielen na Slovensku, ale i v medzinárodnom meradle. V diskusii vystúpili: prof. RNDr. František Petrovič, PhD., dekan FPV UKF v Nitre, doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD., rektor UMB v Banskej Bystrici, ako aj predsedníčka inauguračnej komisie prof. PhDr. Edita Gromová, CSc., z FF UKF v Nitre.
V bode Rôzne predseda VR prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., informoval prítomných o priebehu štátnych záverečných skúšok počas epidemiologickej situácie na Slovensku, ktoré sa na všetkých fakultách UKF v Nitre uskutočnili dištančnou formou prostredníctvom videokonferenčného systému MEET.
VR inauguracne konanie Munkova
Vedecká rada UKF v Nitre schválila v tajnom hlasovaní návrh na vymenovanie doc. RNDr. Daše Munkovej, PhD., za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania prekladateľstvo a tlmočníctvo. Vedecká rada poverila predsedu VR UKF v Nitre predložiť návrh na vymenovanie za profesora ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR.
V závere rokovania predseda VR prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., oboznámil prítomných s výsledkom tajného hlasovania, poďakoval členom VR za účasť a ukončil rokovanie.
Text: prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD., prorektorka pre vedeckovýskumnú činnosť
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií