Cyrilo-metodské putovanie sa konalo už štvrtýkrát

Svätí Cyril a Metod sú symbolmi základných hodnôt európskej civilizácie – kresťanstva, vzdelávania a dialógu medzi kultúrami a národmi. Aj tento rok sa napriek opatreniam v dôsledku pandémie konalo tradičné podujatie Nitra, milá Nitra, ktorým si mesto Nitra pripomína patrónov Európy. Už v sobotu 4. júla 2020 dopoludnia pracovníci Ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda spoluorganizovali tradičné Cyrilo-metodské putovanie od Dražoviec cez Kláštor sv. Hypolita na Zobore s cieľom pri súsoší sv. Cyrila a Metoda pod Nitrianskym hradom.
cyril metod cyril metod nitra mila nitra
UKF v Nitre týmto výstupom aktívne prispieva k budovaniu Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda. V súčasnosti je jej trasa vďaka spolupráci s Klubom slovenských turistov vyznačená priamo v teréne v okolí Nitry.
Živý vstup a reportáž z podujatia odvysielala spravodajská televízna stanica TA3. Tohtoročné putovanie svojou účasťou podporili Ján Hirsch a Ján Dušek z Českej republiky, ktorí sú známi projektom Camino na kolečkách. Vo večerných správach RTVS k oslavám sviatku sv. Cyrila a Metoda vystúpili pracovníci UKF v Nitre doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., a prof. PhDr. Peter Ivanič, PhD.
cyril metod putovanie cyril metod putovanie nitra
cyril metod SmerovníkDražovce
Text a foto: prof. Peter Ivanič, FF – Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda